Rozhodnutí investovat do fotovoltaiky na střeše vašeho domu může na první pohled působit jako skvělý nápad, který vám z dlouhodobého hlediska ušetří nemalé peníze za elektřinu. Nicméně, jakmile se ponoříte do detailů, zjistíte, že s sebou tato investice nese i značné náklady, které nemusí být na první pohled vidět.
Investice do zelené energie a její skryté náklady
Fotovoltaické systémy se stávají čím dál tím populárnějším řešením pro domácnosti, které chtějí snížit své energetické náklady a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. Tyto systémy nejenže přinášejí úsporu na účtech za elektřinu, ale mohou také zvýšit hodnotu vaší nemovitosti. Ale jak se říká, není vše zlato, co se třpytí.
Jedním z důležitých aspektů, který by neměl být přehlížen, je zvýšení pojistného. S instalací fotovoltaiky totiž roste i hodnota vaší nemovitosti, a tím pádem i suma, na kterou je třeba ji pojistit. To logicky vede k vyšším měsíčním nákladům na pojištění. Pokud tedy plánujete instalaci systému o hodnotě několik set tisíc korun, připravte se na to, že vaše pojistka podraží.
Fotovoltaika mimo střechu
Někteří majitelé nemovitostí se rozhodnou instalovat fotovoltaické panely ne na střechu, ale na jiné místo. V takových případech může být pojištění komplikovanější a často se neobejde bez speciálního pojištění podnikatelských rizik, které je obvykle dražší než standardní pojištění nemovitosti.
Pojistit, či nepojistit?
Přestože pojištění fotovoltaického systému není povinné, vzhledem k riziku požárů, které je u fotovoltaických systémů vyšší než u jiných technologií, byste měli zvážit jeho pojištění. Počet požárů způsobených fotovoltaikou stoupl v posledních letech pětinásobně. Navíc, pokud systém poškodí extrémní počasí nebo vandalismus, náklady na opravu mohou být vysoké.
Důležitost detailů v pojistné smlouvě
Při pojištění fotovoltaiky je zásadní pečlivě si prohlédnout pojistnou smlouvu. Zkontrolujte, zda kryje všechny rizikové faktory, které by mohly vaše zařízení ohrozit, včetně technických poruch, požáru, krupobití, blesku, přepětí a podpětí. Nezapomínejte také na možnost snížení pojistného plnění, pokud systém instalujete svépomocí a nesplníte všechny požadavky pojišťovny na správnou instalaci a údržbu.
Kolik to tedy bude stát?
Ačkoliv instalace fotovoltaiky na první pohled představuje jen zvýšení hodnoty nemovitosti, realita je taková, že s sebou nese významné měsíční náklady. I když se jedná pouze o stovky korun navíc každý měsíc, v dlouhodobém horizontu se jedná o desítky tisíc korun.
Foto: Shutterstock, zdroje: Seznam zprávy, Newstream
Stava se bohuzel pravidlem, ze nazev clanku musi vystrasit. Prilaka totiz vic ctenaru.Ano, fotovoltaika zdrazila mou pojistku, ale v radu stokorun za rok. Pokud mel clanek varovat pred FVE mimo strechu, kohl se autor snazit napsat vystiznejsi nazev. Ten by ale neprilakal tolik ctenaru. Pane Brozi, preji hodne uspechu pri dalsim straseni lidi.
Spočítal jsem si návratnost, a za stávajících podmínek na trhu (i levnější elektřina od 2025 – těžko predikovat další vývoj) mi vychází na více než 25 let. Tzn. obnova nové baterky a střídače po 10 letech, každoroční revize, pojištění, tak mi vychází, že FVS se NEVYPLATÍ. Pak je jediná výhoda (při stálé obavě požáru), že jsem za určitých podmínek soběstačný (a výpadky elektřiny jsou dnes vyjímečné). Kdybych se dnes rozhodoval ANO/NE, pak jasně NÉ NÉ NÉ.
Z mé zkušenosti – vstupní náklady vysoké (ano to je logické, ale je možnost dotace, ta tu vstupní cenu o dost sníží)
provozní náklady – malé, to je jasné. Problém? Údržba – tady se někdy můžete dostat až do nákladů převyšující vstupní (díky tomu, že to již nebudete mít dotované)…