13/06/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Belgická Jupiler Pro League se poslední roky těší značné popularitě, díky čemuž konstantně roste také její kvalita. O tu se momentálně stará pětice hráčů, která přitom ještě nedávno působila v Česku.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Belgická Jupiler Pro League se poslední roky těší nebývalé popularitě, díky čemuž logicky roste také její kvalita. Tu momentálně zajišťuje i šestice fotbalistů, která ještě nedávno působila v České republice. Jak si někdejší esa tuzemské Fortuna ligy konkrétně vedou a kdo na první vystoupení mezi zahraničními konkurenty teprve čeká? Odpovědí se dočkáte v následujících řádcích.

Michael Ngadeu

Ještě poměrně nedávno platil za neochvějnou součást základní sestavy obrozené Slavie, jíž výrazně pomohl ke dvěma mistrovským titulům a stejnému počtu národních pohárů. Pak ale kamerunský stoper Michael Ngadeu vycítil zájem ze zahraničí, zahodil stud a podnikl zběsilý útěk, kvůli čemuž jej fanoušci sešívaných dodnes považují za zrádce. On sám si ovšem vrásky pro pokažené vztahy pravděpodobně nedělá. Barvy belgického klubu KAA Gent totiž devětadvacetiletý střední obránce hájí už druhou sezónu, po všech stránkách si navíc polepšil.

Simon Deli

Také osmadvacetiletý africký obránce Simon Deli spojil podstatnou část profesionální kariéry s pražskou Slavií. V Edenu zažil lepší i horší časy. Během sezóny 2014/2015 bojoval o záchranu, dva roky na to už slavil mistrovský titul. Kvalitními výkony přitahoval pozornost zahraničních klubů, jeho přestup “za lepším” byl jen otázkou času. S neodolatelnou nabídkou nakonec přispěchaly belgické Bruggy. Rodák z Pobřeží slonoviny se na nové adrese okamžitě zabydlel, hned první sezónu okořenil titulem šampiona. Českou republiku a především Slavii však nadále nosí hluboko ve svém srdci.

Patrik Hrošovský

Nejvyšší belgická fotbalová soutěž loni samozřejmě nevábila jenom zástupce pražské Slavie. Klíčového hráče nakonec ztratila i konkurenční FC Viktoria Plzeň. Slovenský záložník Patrik Hrošovský, který se na západě Čech zabydlel už jako dorostenec, měl ve svých tehdejších sedmadvaceti letech možná poslední příležitost zazářit také mimo dobře známé prostředí a klub KRC Genk vnímal jako ideální zastávku. Během první sezóny naskakoval celkem pravidelně, byť rozhodně nedostával tolik prostoru, kolik mu dříve poskytovala takřka mateřská Plzeň. Ani podzim zatím bohužel neběží podle hráčových představ. Bývalý kouč si s sebou odnesl herní styl a rodák z Bojnice do toho nového vůbec nezapadá. Těžko říci, jestli s takovými kartami dokáže rozehrát partii o setrvání.

Michael Krmenčík

Sedmadvacetiletý fotbalový útočník prošel mládežnickou přípravkou rodných Kraslic, odkud se skrze krátkou zastávku v sokolovském Baníku dostal až do Plzně. Tam strávil nejlepší roky své profesionální kariéry, které okořenil třemi mistrovskými titulu a také štědrým gólovým příspěvkem. O jeho přesunu do zahraničí se spekulovalo dlouhodobě, první pokus ovšem zazdilo zranění kolene. V lednu roku 2020 už ale Michael Krmenčík oficiálně balil kufry, načež podepsal s belgickými Bruggy. Tam po boku Simon Deliho získal titul, ačkoli k němu během šesti odehraných zápasů nepřispěl ani jedinou brankou. V úvodu nového ročníku zatím střídá dobré výkony s těmi špatnými, na kontě má zatím tři přesné zásahy.

Václav Jemelka

Zbrusu novou tváří belgické Jupiler Pro League se stal pětadvacetiletý střední obránce Václav Jemelka. Odchovanec uničovské fotbalové školy hájil několik sezóny zájmy olomoucké Sigmy, které pomohl třeba k senzačnímu návratu mezi tuzemskou elitu. Vyzkoušel si také euforické prostředí evropských pohárů. Jelikož byl předními českými kluby dlouhodobě opomíjen, zůstal volný a cenově dostupný po zahraniční zájemce. Čekání nakonec přineslo kýžené ovoce, šikovného stopera ulovil Oud-Heverlee Leuven.

Tomáš Chorý

Přistoupení Zdeňka Ondráška pořádně zamíchalo s pořadím plzeňských útočníků. Jean-David Beauguel se dle očekávání přesunul na druhou kolej, pětadvacetiletý Tomáš Chorý dopadl ještě mnohem hůř. Na západě Čech měl odchovanec olomoucké Sigmy pramalé šance hrát, konkurence byla přeci jenom příliš vysoká. Čeká jej proto roční hostování s opcí v barvách tradičního belgického klubu SV Zulte-Waregem. Dokáže se na své premiérové zahraniční štaci prosadit? Nechme se překvapit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *