23/04/2024

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Česká republika aktuálně disponuje třemi zástupci na půdě anglické Premier League. Stejný počet tuzemských odchovanců nicméně kope i tamní druhou nejvyšší soutěž - Championship.
Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Anglická Premier League se z hlediska prestiže řadí mezi nejlepší sportovní soutěže světa. Tamní jedinečné prostředí láká snad každého malého chlapce, který s kamarády prohání kulatý nesmysl a tiše ní o hvězdné kariéře. Že se občas dětské sny promítnou v realitě dokazuje trojice tuzemských odchovanců, která mezi fotbalovou smetánkou aktuálně pohybuje a jíž jsme už věnovali jeden z dřívějších článků. Pozornost si však zaslouží také stejný počet českých zástupců působících v nižší Championship.

Jan Žambůrek (Brentford FC)

Teprve devatenáctiletý Jan Žambůrek je kovaným odchovancem slávistické fotbalové školy, jíž před dvěma sezónami slavnostně opustil a vydal se hledat štěstí na druhý břeh Lamanšského průlivu. Několikanásobného mládežnického reprezentanta zlákala nabídka anglického klubu Brentford FC, kterému nejprve dokazoval schopnosti prostřednictvím rezervního týmu. V průběhu minulého ročníku už ale zařadil mezi právoplatné členy tamního A týmu, odehrál šestnáct zápasů a připsal si jednu asistenci. Podzim zatím tráví na hostování v Shrewsbury Town FC.

Tomáš Kalas (Bristol City FC)

Příběh českého obránce si pamatuje prakticky celá republika. Odchovanec olomoucké Sigmy patřil k nejvýraznějším talentům své generace, povedenými výkony si během mistrovství Evropy do 17 let řekl o pozornost několika předních fotbalových klubů. Souboj evropských velikánů ovládla londýnská Chelsea FC na plné čáře, Tomáše Kalase vyvážila 160 miliony korun. Šikovný stoper toužil napodobit Petra Čecha nebo Jiřího Jarošíka, v barvách tradičního účastníka anglické Premier League nicméně odehrál jen minimum soutěžních zápasů. Putoval z jednoho hostování do druhého, nakonec přestoupil definitivně. Přes Middlesbrough a Fulham se dostal až k Bristol City, kde působí dodnes. Aktuálně navíc vede průběžnou tabulku Championship.

Jiří Skalák (Millwall FC)

Kdysi se řadil mezi tradiční účastníky reprezentačních srazů, nyní o něm prakticky neslyšíme. Osmadvacetiletý záložník Jiří Skalák už sice třetí sezónou patří druholigovému Millwallu FC, do hry se však dostává jen sporadicky a většinu času tráví dokonce i mimo lavičku náhradníků. Odchovanec pardubického fotbalu přitom ještě poměrně nedávno výkonnostně táhl Mladou Boleslav, hned poté pomohl Brightonu k senzačnímu postupu do Premier League. Sláva je zkrátka vrtkavá dáma a někdejší hráč Sparty, Slovácka, Ružomberoku nebo brněnské Zbrojovky s ní bohužel jen letmo koketoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *