19/06/2024

Autor: Football.ua, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42157269 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Západočeská pohádka doznala jistých trhlin. Evropské peníze odvál svěží vítr z Nizozemska či Izraele, stejně tak se vzdaluje vidina ligového prvenství. Plzeňské trápení má několik hlavních důvodů.
Autor: Football.ua, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ambiciózní trenér s reprezentačními zkušenostmi, omlazený hráčský kádr doplněný zkušenými veterány a do toho všeho ještě kvalitní zázemí, se kterým snese porovnání jenom hrstka tuzemských fotbalových klubů. Člověk by s ohledem na výčet pozitivních charakteristických rysů očekával, že FC Viktoria Plzeň neohroženě zaútočí na mistrovský titul a skvělými výkony se blýskne také v rámci pohárů. Západočeská pohádka však doznala jistých trhlin. Evropské peníze definitivně odvál svěží vítr z Nizozemska či Izraele, stejně tak se aktuálně vzdaluje smělá vidina ligového prvenství. V čem tkví hlavní důvody plzeňského trápení?

Neschopnost okamžitě napravit hořkou pachuť porážek

Do nového ročníku české nejvyšší soutěže vstoupila FC Viktoria Plzeň jednoznačným vítězstvím nad Opavou a tříbodový úspěch toužila zopakovat také během nadcházející kvalifikace Ligy mistrů. Přestože povětrnostní podmínky kvalitnímu fotbalu příliš nepřály, blýskli se svěřenci Adriána Guľy (až na výjimky) vcelku povedeným výkonem. Nizozemský Alkmaar byl jen několik minut před koncem základní hrací doby na prahu vyřazení, překvapivě ovšem srovnal a v průběhu následného prodloužení díky dvěma přesným zásahům dokonal senzační obrat. Nedalo se svítit, západočeské mužstvo muselo namísto postupového veselí přijmout trpkou porážku.

Zřejmě není nutné dlouze rozebírat, jaká nálada uvnitř klubu tehdy panovala. Zklamané obličeje jednotlivých fotbalistů ostatně hovořily za vše. Neuvěřitelná frustrace bohužel nezůstala viset v zahraničí, zásadním způsobem se naopak promítla do dalšího ligového zápasu proti Liberci, který emočně rozebraného soupeře pokořil rozdílem třídy. Obdobného scénáře se Viktoria držela prakticky celý podzim. Kdykoli výsledkově klopýtla, přišla o body ještě v utkání nadcházejícím. Naposledy tuto teorii potvrdila proti Zlínu a Českým Budějovicím.

Venkovní zápasy Plzeňanům evidentně nesvědčí

FC Viktoria Plzeň se během letošního podzimu potýká s obrovskými výkonnostními výkyvy. Obzvláště tristní je rozdíl mezi domácími a venkovními zápasy, přestože koronavirem vyprázdněné fanouškovské ochozy zdánlivě poskytují naprosto stejné podmínky, ať už hrajete kdekoli. Západočeské mužstvo to mimo Štruncovy sady, kde pravidelně odvádí kvalitní práci a zároveň dosud neprohrálo jediné utkání, zkrátka neumí. Ze sedmi dosavadních pokusů proměnilo ve vítězství jeden jediný, taková bilance boj o mistrovský titul či evropské poháry takřka automaticky vylučuje. Pokud navíc soupeř razí defenzivní styl hry, Plzeňané jsou navzdory nemalé střelecké aktivitě naprosto bezradní.

Mizerná střelecká produktivita

Poslední bolístku západočeského klubu jsme částečně nakousli v samotném závěru předešlého odstavce. FC Viktoria Plzeň se dlouhodobě prezentuje ofenzivním pojetím hry, které imponuje divákům a na domácím stadionu přináší výsledky. Každé vstřelené brance nicméně předchází řada neplatných pokusů, jimiž plzeňští fotbalisté nechávají pravidelně vyniknout soupeřova brankáře, zodpovědnou obranu nebo dobře postavené vybavení tribun. Jasným dokladem těchto slov budiž poslední dva ligové zápasy proti Zlínu a Českým Budějovicích, kdy svěřenci slovenského trenéra Adriána Guľy vyprodukovali přes třicet střel, minimum jich ovšem nasměrovali mezi tři tyče a žádná bohužel neskončila gólovou oslavou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *