19/07/2024

By Вячеслав Евдокимов - fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56099327 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha si v úvodním zápase nového ročníku poradila s brněnskou Zbrojovkou a zejména díky prvnímu poločasu brala zasloužené tři body. Dvěma brankami se blýskl kapitán Bořek Dočkal.
By Вячеслав Евдокимов – fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ozubená kolečka fotbalové Fortuna ligy se znovu roztočila na plné obrátky a úvodem přinesla dvě vcelku očekávaná vítězství favoritů. FC Viktoria Plzeň si navzdory drobným komplikacím poradila s Opavou, AC Sparta Praha zase přejela nováčka české nejvyšší soutěže. Ta nedala brněnské Zbrojovce minimálně z hlediska produktivity sebemenší šanci. Během prvního poločasu předvedli svěřenci Václava Kotala strhující show, jíž přetavili ve čtyři krásné branky. Dějství druhé však hostující mužstvo dohrávalo v lehké setrvačnosti, což do budoucna není příliš rozumné.

Sbohem, Kango. Kapitán Bořek Dočkal přebírá roli lídra statistik

AC Sparta Praha se z nepovedeného vstupu do předešlého ročníku evidentně poučila a navázala na výkony, které předváděla po skončení koronavirové přestávky. Neměla to přitom vůbec jednoduché. Hlavní trenér Václav Kotal musel vyřešit několik zásadních rébusů týkajících se základní sestavy, jelikož do zápasu proti brněnské Zbrojovce nemohl počítat hned s několika indisponovanými hráči. Fanoušky také pochopitelně zajímalo, jak si letenští povedou bez hvězdného Guélora Kangy.

Rozestavení se třemi stopery, pěti záložníky a dvěma útočníky výrazně přispělo k nefalšovaným gólovým hodům, které přinesl první poločas. Sparťané na trávníku jasně dominovali, utvářeli si obrovské množství šancí a většinu navíc dokázali přetavit v úspěch. Úvodní branku zaznamenal Andreas Vindheim, krátce po něm se z povedeného zakončení radoval navrátilec Lukáš Juliš. Hned dva přesné zásahy si do osobních statistik připsal kapitán Bořek Dočkal, který tak potvrdil roli lídra a také nástupce Kangy. Právě jednatřicetiletého středopolaře totiž mnozí označují za následníka trůnu z hlediska klubové produktivity.

Vlažný druhý poločas budiž varováním do dalších zápasů

Fotbalisté klubu FC Zbrojovka Brno si během obnovené premiéry mezi tuzemskou elitou chvílemi připadali jako nezkušení školáci, kterým starší hoši dávají pořádně za vyučenou. Ofenzivní mašina pražské Sparty je zejména v prvním poločase opravdu přejela, po změně stran však došlo k částečnému zmírnění tlaku. Hosté se nechali ukolébat vysokým vedením a domácím poskytli snad až příliš mnoho volného prostoru.

Moravský tým obdivuhodně zabral, zběsile se vrhal do útočných akcí a zdánlivě prohraný zápas nehodlal za žádnou cenu vzdát. Přesný zásah kapitána Štěpanovského v 57. minutě byl ovšem jedinou reálnou odpovědí, kterou brněnští hráči dotáhli do zdárného konce. AC Sparta Praha se může radovat z poměrně jednoznačného výsledku, nicméně jejím směrem je také potřeba vztyčit varovný prst. Pokud by totiž podobné “rozvolnění” herního nasazení nastalo při zápase s výrazně silnějším soupeřem z domácí či evropské scény, nemuselo by se letenským vyplatit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *