Na jedné straně stát tvrdí, jak chce podporovat rodiny s dětmi, jelikož pouze ty mohou zajistit jeho budoucí fungování. Poslední statistiky přitom ukázaly otřesná čísla. Lidé v České republice mají stále méně dětí, což nevěští vůbec nic dobrého, jelikož už teď vidíme obrovský demografický problém.
Není to vůbec dobré
Reálně se však v této oblasti nic neděje. Ba právě naopak, dochází ke zhoršování stavu tam, kde to na první pohled nesouvisí, jako jsou zejména důchody. Když se ale na celou věc podíváte komplexně, zjistíte, že to souvisí velmi úzce.
Důchodová reforma, která s největší pravděpodobností projde, totiž ze všeho nejvíce zasáhne ty lidi, kteří mají jedno a více dětí. Řeč je tedy především o ženách, jak ukazuje analýza organizace LIBERI.
Pakliže vezmeme za svůj propočet ministerstva práce a sociálních věcí o tom, že lidé by měli v důchodu trávit průměrně 21,5 let, potom za tento čas po provedení reformy přijde žena se dvěma až třemi dětmi o nějakých 764 tisíc korun. To nejsou vůbec malé peníze.
Stát se přitom snaží společnost chlácholit tím, že v rámci důchodové reformy chystá pouze pomalejší nárůst penzí a zároveň zvyšuje věk pro odchod do důchodu. Zvolená opatření jsou však velmi komplexní a reálně povedou k výraznému snížení reálných důchodů, a to zejména u těch, kdo by si naopak zasloužili jejich navýšení.
Opravdu nepromyšlené
U žen je to způsobeno hlavně tím, že se začne snižovat výchovné a od roku 2030 bude zcela zrušeno. Nahradit ho má rodinný vyměřovací základ, ale jak se ukazuje, ten přinese podstatné zhoršení z hlediska výše důchodu.
Podle odborníků tady dochází k paradoxní situaci. Na důchodové reformě budou tratit nejvíce ty ženy, které měly více dětí a svým způsobem se tak zasadily o budoucnost celého sociálního systému. “Mohly by tedy očekávat, že se jim společnost odmění vrchovatě, protože jen díky nim vůbec na důchody bude mít kdo vydělávat,” řekl k tomu sociolog Pavel Rusý z organizace LIBERI.
Čtěte také: Důchodci to dosud netuší, ale v červenci jim přijde méně peněz. Stát musel začít šetřit
Na tomto je skvěle vidět, jak nekoncepčně si stát počíná a že svá úsporná opatření vůbec nepromýšlí komplexně. Naopak, chystané změny se dají označit za tupé škrty.
Foto: Shutterstock