21/07/2024

O problémech státu s hospodařením už se všeobecně ví, ovšem otázkou jsou důsledky, které to bude mít pro jednotlivé skupiny obyvatel. Zatím se zdá, že jednou z těch nejhůře postižených jsou důchodci, na nichž se šetří opravdu hodně. Kromě toho, že se takřka zastavil růst důchodů, přičemž by se v tom mělo pokračovat i v dalších letech, jsou tu ještě další nepříjemnosti, se kterými se musí vyrovnat.

Je to opravdu nemilé

Ačkoliv to mnozí penzisté vůbec netuší, v červenci jim přijde méně peněz, než s čím počítají. Nikoliv snad na samotném důchodu, jelikož jejich snížení by jistě vyvolalo velkou bouři, ale jakousi oklikou. Všichni důchodci, kteří mají zřízeno důchodové spoření a přispívají si na něj, aby získali příspěvek od státu, mají od 1. července 2024 jednoduše smůlu.

Nově si sice do důchodového spoření mohou stále přispívat, jak chtějí, ovšem už to nebude mít ten kýžený efekt, že jim stát pošle nějaké ty peníze navíc. Může přitom jít až o 340 Kč měsíčně. To není malá částka, vezmeme-li v potaz, že se důchody v letošním roce navýšily o 360 Kč.

Viděla jsem, že důchody už nebudou moc navyšovat, a tak jsem se chtěla pojistit, a založila si tudíž důchodové spoření, abych od státu dostala alespoň něco. Teď mi ale kamarádka říkala, že to snad celé ruší,” říká paní Vladěna, která se v nuancích tohoto produktu příliš nevyzná, ale už pochopila, že o peníze jednoduše přijde.

Ministerstvo financí vytáhlo na první pohled logický argument. Prý důchodci již penzi pobírají, a tak není důvod, aby jim stát přispíval ještě na důchodové spoření. Podle Asociace penzijních společností jde ale o nepochopení účelu takového spoření.

Vysvětlení pokulhává

Lidé ho obecně používají za tím účelem, aby měli v důchodu nějaký ten příjem navíc, a z tohoto hlediska nehraje příliš roli, zda už v důchodu jste nebo ještě nikoliv. Dané vysvětlení je tedy spíše snahou zamlžit hlavní důvod, kterým je to, že stát potřebuje šetřit.

Bohužel se to ale celé pojalo velmi nešťastně. Kromě toho, že důchodci už nemohou získat žádný další příspěvek od státu, jim navíc hrozí, že přijdou ještě o ty, co jim byly vyplaceny. A to tehdy, pokud vypoví smlouvu dříve než po pěti letech. Podle expertů měl stát alespoň umožnit předčasné ukončení smluv, když už takovýmto způsobem změnil podmínky produktu.

Čtěte také: Vdovské a vdovecké důchody čeká velká změna. Připravte se na to

Důchodci totiž takto přijdou o peníze hned dvakrát. Buď jim stát sebere dosavadní příspěvky, nebo budou muset dospořit za velmi nevýhodných podmínek.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *