Sobota, 10 června
Shadow

Došla mu trpělivost. Legendární Petr Čech vyzývá ke změně pravidel

Zdroj fotografie: Pexels.com

West Ham United FC za výrazného přispění dvojice českých fotbalistů ovládl páteční ligové utkání proti Leeds United FC, přestože od páté minuty vinou kontroverzního opakování pokutového kopu prohrával. Legendární fotbalový brankář Petr Čech, který předehrávku dvanáctého kola anglické Premier League pochopitelně sledoval, neudržel nervy na uzdě a k incidentu poskytl vyjádření prostřednictvím sociálních sítí. Funkcionář londýnské Chelsea FC chce změnit pravidla.

Fabiański lapil penaltu, nedovoleně se ovšem odlepil od brankové čáry

Dvanácté kolo nejslavnější fotbalové ligy světa odstartovalo páteční klání mezi Leeds a West Hamem. Ačkoli role favorita vzhledem k dosavadním výsledkům logicky připadala londýnským Kladivářům, úvodní branku zápasu překvapivě zaznamenali domácí. Právě probíhala čtvrtá minuta utkání, když rozhodčí Oliver oprávněně nařídil pokutový kop. Míče se ujal Mateusz Klich, jehož nepovedený střelecký pokus pohotově zlikvidoval zkušený Łukasz Fabiański. Radost hostujícího mužstva bohužel pokazila rozprava hlavního arbitra a videorozhodčího, z níž vyplynulo, že se polský strážce svatyně bezprostředně před exekucí penalty nedovoleně odlepil od brankové čáry. Napodruhé už pětatřicetiletý rodák z Kostřínu neměl nárok.

Fotbalisté West Hamu emotivně protestovali, dlouhou dobu hřímal rovněž trenér David Moyes. Hlasité projevy nesouhlasu nicméně sudího nijak nenahlodaly a zápas plynul dál. Pětadvacátá minuta prvního poločasu přinesla vyrovnávající branku, jíž hlavičkou zavěsil exslávistický Tomáš Souček. Několikanásobný reprezentant se neohroženě dere na výsluní klubové produktivity, mezi střelci momentálně zaujímá stříbrnou příčku. Atraktivní podívaná opředená mnoha zajímavými příležitostmi směrem dopředu pokračovala i po změně stran. Kladiváři předvedli ofenzivní koncert, kterému však poměrně dlouho chybělo jediné – branka. Té se nakonec dočkali v osmdesáté minutě, kdy nadýchaný centr proměnil Angelo Ogbonna a rozhodl tudíž o vítězi.

Petra Čecha rozčílil moment, který zásadně ovlivnil první poločas

Opakovaná penalta kvůli brankářově pochybení vyvolala vášnivou debatu mezi sportovními fanoušky i samotnými fotbalisty. Komentář si prostřednictvím sociální sítě Instagram neodpustil například legendární gólman Petr Čech. „Jak má brankář pokrýt plochu 7m 32cm x 2m 44cm bez pohybu nohou, zatímco protihráč střílí z dvanácti yardů rychlostí sedmdesát mph, přičemž míč do brány doletí za 0.35 sekundy, je mimo mé chápání,“ nebrala si servítky někdejší opora Chelsea, Rennes, Arsenalu nebo české reprezentace. „Je snadné kritizovat a přitom nehledat lepší řešení. Co takhle aby rozhodčí udělal linii čtyř stop od brankové čáry pomocí spreje a gólmanovi dopřál prostor, kde bude moci zasahovat?“ vyzývá Čech ke konstruktivní změně stávajících pravidel.

149 Comments

 • Klapzuba

  Střelci mají velkou výhodu i ve způsobu pohybování se těsně před kopem. Pozastavovani se zpomalování, skákání, naznačování.Golman se nesmí hnout z čáry, se o momentu dotyku exekutora s míčem. Takže má je minimální šanci, vlastně jedině, když trefí stranu a navíc penalta je hůře provedená. Ano, je to nastaveno tak, aby byl gól vstřelen a tým byl potrestán. Ale je-li penalta za simulaci či jemný dotyk, tak je to nespravedlivé. Taky bych byl pro to, co navrhuje Petr Čech.

 • gól

  Penalta je trest, výhody by měly být na straně exekutora, nikoliv brankáře.

 • Klima

  To můžou uznat rovnou technický gól jako v basketu technický koš. A nemusí se penalta ani kopat. Pokud střelec dá ránu, míč je za 0,3 s v bráně. Pokud má brankář stát do okamžiku střely na čáře, tak prostě nemá šanci. Jenom reakční doba je polovina času letu míče…
  Petr Čech má pravdu, to zase vymyslel nějaký bafuňář…

 • Změna pravidel je neodkladná a potřebná. Alespoň byy páni sudí méně ovlivňovali výsledky.

  Proč to neudělat jako v házené. Brankář se může pohybovat, jak chce do vzdálenosti 2 metrů, abychom nekopírovali Anglii. Rovněž tak, proč za každý faul ve vápně dávat žlutou nebo červenou.

 • Postoj

  Souhlas. Pokud ovšem není „vymyšlená“. Mám dojem, že některá odpískaná neúmyslná ruka jsou spíš dárkem od rozhodčího. Pro podobné případy bych navrhoval zavést „malou penaltu“, zahrávanou z libovolného místa na čáře pokutového oblouku. Tam by měl brankář větší šanci.

 • Standa

  Je s podivem, že se penalta opakuje vždy když ji brankář chytí. Pokud se pohne dřív než exekutor kopne do míče a on dá branku, je to stejný prohřešek, ale penalta se z neznámích důvodů nikdy neopakuje.Proč? Ještě bych navrhl,aby naopak byla penalta rozhodčím zrušena když kopající před míčem zpomaluje, poskakuje, cupitá nebo dělá jiné manévry na zmatení brankáře. Když nemůže brankář, tak by ani kopající neměl mít výhodu.

 • Petr Majevský

  Opakuje se vždy připorušení pravidel,pokud ji brankář zlikviduje.Jinak nařízení,že brankář má stát na čáře platí od začátku,jen se to asi sto let nevyžadovalo.Takže se brankáři zvykli vyrazit o chvilinku dříve.než by měli.Stejně tak se netrestá brankář,když při výkopu opustí vymezené území,kde smí hrát rukou.Až se začne také vyžadovat dodržování tohoto prastarého pravidla,tak ho také změníme?Vždyť brankářům nevyhovuje.Stejné jsou rozběhy exekutorů penalt.Mají se pohybovat plynule a ne se téměř zastavit.Také se toto pravidlo nedodržuje,tak ho změníme?Stačí ho dodržovat!

 • Tom

  Souhlasil bych. Při kopu musí být brankář na čáře, ale při skoku, ať si klidně skočí až půl metru dopředu. Udělal bych kvůli tomu klidně i trvalou lajnu před brankou, na vyznačení prostoru, kam se ještě brankář může při penaltě pohnout. Jde jen o to, aby ve chvíli kopu stál na brankové čáře, pak už by to mělo být jedno.

  P.S. Všimli jste si, že se teď hodně penalt opakuje, ale vždy jen v případě, že to brankář chytí? Ještě jsem neviděl opakovat penaltu, když gól padl. I když tam bylo jiné porušení pravidel, jako třeba předčasné vběhnutí spoluhráče do pokutového území.

 • Luděk

  Jen mám pocit, že se zrovna včera měla opakovat i ta druhá, proměněná, penalta. Spoluhráč kopajícího hráče byl v okamžiku kopu minimálně 2 metry uvnitř velkého vápna. VAR hlídá milimetry u brankáře, ale metry u kopajícího týmu ho nezajímají ?

 • Anonym

  A to se právě v tomto případě stalo. Hráč Leedsu z pravé strany vběhl do vápna dřív, než bylo kopnuto do míče……..

 • Cortan

  Strašná plačka tento Čech. Baví mě tenhle odboj proti regulérnosti fotbalu, a boj za změnu pravidel tak, aby jim to vyhovovalo 🙂

 • Tom

  Možná by nebylo od věci dát možnost trenérům jednou za poločas žádat kontrolu VARem jakoukoliv situaci s tím, že VAR na jejich žádost kontrolovat MUSÍ. A za jakékoliv špatné rozhodnutí rozhodčího v případě nepoužití VARu, tam kde je VAR doporučeno a povoleno použít nebo špatné rozhodnutí i přes použití VARu, pořádně trestat. Za špatné rozhodnutí, které ovlivní zápas stopka nejméně na měsíc a k tomu pokuta ve výši odměn za tři zápasy.

 • Anonym

  Ale to se penalta neopakuje, to by musel do vápna vběhnout dřív hráč mužstva, proti kterému se penalta kope, dolaď si pravidla…
  Opakovat v tomto případě mohl rozhodčí penaltu jen v případě předčasného vběhnutí hráče West Hamu, nebo porušení pravidla o předčasném pohybu brankáře, jiná varianta neexistuje!

 • VAR vs postavení gólmana.. nesmysl

  Svět se opravdu zbláznil. Těch nesmyslů co se poslední dobou každou chvíli objeví. Ať je to sféra sportu, elektroúchyláren a dalších sfér. Je mi z toho všeho fakt smutno. Když vidíte co dokáže VAR vyhodnotit a hlavně jak. LM vs EL. Prostě musí rozhodnout umění samotné umění brankáře a střelce. Je mi líto brankářů. Konající se i zastaví ale to VAR neřeší, hlídá přistřeleného gólmana na čáře. Dal bych mu ještě 10 kg těžkou vestu a pásku přes oči.. Proč rovnou neprosadit pravidlo penalta =gól. Přijde mi, že to vše je jenom politika a touha něco vymyslet za každou cenu i když je to totální kravina. Je úplně jedno jestli ti lidé sedí v centrále EU, FIFA a nebo kdekoliv. Smekám před gólmany co všechno chytají. Když vidím nové technologie výroby míčů a jak se chovají za letu. Zajímalo by mně o kolik se zvýšila třeba rychlost letu míče za posledních 30 let.

 • DOPLNĚNÍ

  PRAVIDLA DODRŽUJE – STŘELEC SMÍ BĚHEM ZAHRÁVÁNÍ PENALTY DĚLAT FINTU, TEDY I ZPOMALOVAT, CUPITAT, JEN SE NESMÍ ZASTAVIT.

 • KDY PENALTA?

  PENALTA SE KDYSI DÁVALA JEN ZA ZMAŘENÍ VYLOŽENÉ GÓLOVÉ ŠANCE, JINAK BYL NEPŘÍMÝ KOP V POKUTOVÉM ÚZEMÍ – A TAK BY TO OPĚT MĚLO BÝT. STEJNĚ JE TO TŘEBA V HÁZENÍ 7m ČI V HOKEJI TRESTNÉ STŘÍLENÍ, VZDÁLENOST OD BRÁNY (tedy nějaké pokutové území) NA TO NEMÁ VLIV

 • DOPLNĚNÍ

  Dle pravidel smí střelec při penaltě měnit svou rychlost a dělat fintu, jen se nesmí zastavit či couvat.

 • Anonym

  No o dolaďování pravidel bych nemluvil. Protože penalta se opakuje i pokud vběhne hráč útočícího týmu do pokutového území dříve než exekutor zahraje kop. Samozřejmě v případě že padne branka. Což včera nastalo. První penalta dle pravidel opakovaná správně. Byla chycena a pravidla porušil bránící tým. Druhá penalta byla proměněna, ale z důvodu porušení pravidel útočícím hráčem, mela být také opakována. Jinými slovy – padne-li branka řeší se postavení útočícího týmu. Je-li penalta zneškodněna řeší se postavení týmu bránícího.

 • Pepino

  Ano, plně souhlasím s Vámi, já si také myslím, že penalta je dostatečné potrestání za faul, ruku…. karta nebo vyloučení je takový dvojitý trest. To postavení brankaře v době provedení kopu je taky diskutabilní. Jak ten pohyb synchronizovat s kopem a např. při nepřítomnost VARu… ?

 • To je moudro!

  Přesně. Rozhodčí jasně řekne: Tahle je vymyšlená, ona teda platí, ale máš o kus dál! ….Tak ten je dobrej. ;-))

 • Brouček

  Ano, má pravdu. A kdo jiný by se měl ozvat než taková třída jako je Petr Čech?

 • Petr

  No nevím. Vždy, když se proti mě kopala penalta, tak mi rozhodčí řekl, že se mám pohybovat jen po čáře a ne dopředu. Bylo to tak odjakživa. Já jsem typ člověka co dodržuje pravidla. I tak jsem spoustu penalt chytil. Dost mě ale štvalo, když většina ostatních brankářů soupeře ty pravidla porušovala, díky čemuž měli nepovolenou výhodu. Stejně tak jsem porušování těchto pravidel viděl i na nejvyšší úrovni (např. Liga mistrů), kde mezi ty, kteří „podváděli“ nejvíc patříl i např. Petr Čech nebo třeba Dudek. Nepochopitelné bylo, že to žádnému rozhodčímu nevadilo. Teď se najednou všichni diví, že když se na to nějaký systém zaměří, tak brankáři, kteří byli navyklí to dělat blbě, tak zkrátka zapříčiní opakování té penalty.

 • Petr

  No nevím. Vždy, když se proti mě kopala penalta, tak mi rozhodčí řekl, že se mám pohybovat jen po čáře a ne dopředu. Bylo to tak odjakživa. Já jsem typ člověka co dodržuje pravidla. I tak jsem spoustu penalt chytil. Dost mě ale štvalo, když většina ostatních brankářů soupeře ty pravidla porušovala, díky čemuž měli nepovolenou výhodu. Stejně tak jsem porušování těchto pravidel viděl i na nejvyšší úrovni (např. Liga mistrů), kde mezi ty, kteří „podváděli“ nejvíc patříl i např. Petr Čech nebo třeba Dudek. Nepochopitelné bylo, že to žádnému rozhodčímu nevadilo. Teď se najednou všichni diví, že když se na to nějaký systém zaměří, tak brankáři, kteří byli navyklí to dělat blbě, tak zkrátka zapříčiní opakování té penalty.

 • brankař

  Ty jsi určitě nikdy nestál v brance, spíš bych tě tipnul na mizernýho střelce

 • Alexej

  Pokud je to trest, tak stačí připsat gól. Pokud exekutor kopne do horního rohu branky, nemá žádný brankář šanci, penaltu chytit, pokud ji ale exekutor blbě kopne a dostane novou šanci, jen proto, že se brankář pohnul, je to nefér.

 • Anonym

  Já bych srovnal šance: žádné vbíhání dalších hráčů. Jen jeden kop, žádné dorážky… nedals, a náhodou letí míč zpátky k tobě? Nevadí… už je po. A to samé pro další hráče. Jmenuje se to pokutový kop, ne pokutový útok nebo pokutové kopy.

 • Pernalta

  A co takhle, se na to vykašlat a nechat penaltu jak byla.? to co se děje dnes prostřednictvím varu je kravina, střelci povolili zastavit točit se tam a chdák golman ma stát. Není lepší rovnou nařídit at si stoupne vedle? a byl by klid

 • PAVEL

  DRAZÍ AKTÉŘI ROZPRAVY, JSEM TOHO NÁZORU, ŽE OPRÁVNĚNÝ ORGÁN STANOVIL PRAVIDLA, A TO PLATÍ PRO KAŽDÝ SPORT, POKUD JE NĚKDO, KDO NECHCE PRAVIDLA VE FOTBALU AKCEPTOVAT A DODRŽOVAT, MÁ SVOBODNOU VOLBU JÍT ČUTAT S KOKOSEM NEJEN Z POZICE PENALTOVÉHO AKTÉRA ALE I Z POZICE BRANKÁŘE, KTERÝ BUDE CHYTAT KOKOSY. DRŽME SE LITERY PRAVIDEL A TEN, KDO JE PORUŠÍ, MUSÍ NÉST SANKCI ……

 • Ladis

  Je vidět, že sportu vůbec nerozumíte. Když padne branka a brankář se pohne, tak je uplatněna výhoda ve hře.

 • Anonym

  Čechu ty jsi byl vždycky mizerný brankář s výbornou obranou Chelsea a kde je napsáno že by to měl brankář pokrýt? Penalta přece není rovný souboj ale exekuce je to vabank takže myslitel z tebe taky nebude!!

 • Zrušit stávající pravidla

  S tím souhlasím také. Změna pravidla pro gólmany je nutná!!!!!!!!!!

 • To nám příště může dost špatný brankář skvělých obran Péťa Čech vysvětlit nespravedlivost a nerovnost šancí brankáře při úniku solo útočníka na bránu, kdy bude ještě rychlejší a bude střílet i z bližších metrů i prudčeji. …Proč Čech hledá spravedlivost při penaltě !!!??!!

 • Kritik

  Zas jeden co umí jenom urážet legendy protože sám ničeho nedosáhl. A co se Varů týče opravdu kolikrát řeší kraviny. S opakováním penalty nemám problém když se gólman pohne dřív z čáry.

 • Šance by měla být 50 na 50. Když se zabrání ve vápně střele na bránu faulem,nebo rukou, není přece stoprocentní, že by hráč vstřelil gól. Stojí tam ještě brankář, který by mohl zabránit vstřelení gólu. Takže při penaltě hráč v pohybu= brankář v pohybu ( limit stopa brankáře od čáry k odrazu)

 • Misot

  hlavním problémem je libovůle při posuzování, zda se bude opakovat… takže další možnost pro sudího jak ovlivnit zápas : Když se to hodí tak nechá opakovat – když s to sudímu nehodí , tak se jede dál—-

 • An interesting discussion is worth comment. I do think that you should publish more on this subject, it might not be a taboo subject but usually people do not discuss such issues. To the next! Cheers.

 • I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 • Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good articleÖ but what can I sayÖ I procrastinate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 • ItĂ­s actually a nice and useful piece of info. IĂ­m glad that you shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 • Good blog you’ve got here.. It’s hard to find good quality writing like yours these days.I seriously appreciate people like you! Take care!!

 • It’s enormous that you are getting ideas from this paragraph as well as from our argumentmade at this time.Feel free to surf to my blog post – 토토사이트추천

 • Thaddeus Pearson

  Generally I do not learn article on blogs,however I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do so!Your writing style has been amazed me. Thanks, quitenice article.my blog – Mega Arise Max

 • An fascinating discussion is worth comment. I think that it’s best to write more on this topic, it won’t be a taboo topic however usually individuals are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 • Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 • Thank you, I’ve just been looking for info approximately thistopic natural treatment for eczema a while andyours is the greatest I have came upon till now. But, what about the conclusion? Are you sure concerning the supply?

 • for more info

  An interesting discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to publish more about this subject, it may not be a taboo matter but generally people don’t talk about such issues. To the next! All the best!!

 • magnificent issues altogether, you simply gained a brandnew reader. What would you suggest about your postthat you just made some days ago? Any positive?

 • Gabriel Jennings

  overseas pharmacies shipping to usa: online indian pharmacies usa pharmacy india

 • Priestess of love, guard, personal, unequivocally, mermaid, intergirl; seldom: maiden of the evensong, fairy; unfeeling: whore, fuck.Prostitutes of Kiev. Whores. Whores.

 • I enjoy looking through a post that can make people think.Also, thanks for allowing me to comment!Here is my blog – Dermal Pearle Ageless Moisturizer

 • I’m curious to find out what blog system you are working with?I’m experiencing some minor security issues with my latest blog and I would like to find something more safe.Do you have any solutions?

 • Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this brilliant piece of writing.

 • Regards for helping out, wonderful info. „A man will fight harder for his interests than for his rights.“ by Napoleon Bonaparte.

 • I can’t hear you very well flomaxtra alternatives Kim Kardashian will walk down the aisle yet again, thanks to a giant diamond valued by one expert at $8 million and Kanye West’s Jumbrotron proposal Monday night at San Francisco’s AT&T Park.

 • Darnell Stevens

  Thank you, I have just been searching for info about this subject for a long time and yours is the greatest I have came upon till now. However, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the supply?

 • This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise infoÖ Thanks for sharing this one. A must read post!

 • Thank you for another informative blog. Where else could I get that kind of information written in such an ideal way? I have a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such information.

 • I’d like to be described as a Portion of team in which I could get advice from other experienced persons that share exactly the same desire. For those who have any suggestions, you should let me know. Thanks.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *