16/07/2024

By si.robi - cropped from Flickr image, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72889048 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Krátce před startem newyorského US Open si v reakci na aktuální dění stanovila jasný cíl a do puntíku jej splnila. Japonská tenistka Naomi Ósakaová uctila památku sedmi obětí policejní brutality.
By si.robi – cropped from Flickr image, CC BY-SA 2.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Krátce před začátkem US Open si v reakci na aktuální dění stanovila jasný, ale poněkud obtížný cíl. Toužila se prokousat jednotlivými koly až do samotného finále, přičemž hlavní motivaci pro ni nepředstavovala cenná trofej, nýbrž šance na dovršení zamýšleného poselství. Japonská tenistka s haitskými kořeny Naomi Ósakaová ke každému ze sedmi odehraných zápasů přispěchala ve speciálních rouškách, které nesly jména černošských obětí policejní brutality. Plán se podařilo splnit na 120 procent, nejlépe placená sportovkyně světa turnaj jednoznačně ovládla a svou osobní iniciativou navíc zaujala obrovskou masu lidí z obou stran pomyslné barikády.

Úspěšná tenistka dlouhodobě protestuje proti rasismu

S raketou se umí dvaadvacetiletá šampionka letošního US Open ohánět jako málokdo, program má díky svému nespornému talentu doslova nabitý k prasknutí. Přes to všechno si japonská tenistka Naomi Ósakaová najde čas na komentování aktuálního dění a zejména problematika rasismu jí zřejmě nenechá spát. Zapálená aktivistka se poprvé projevila už během jara, kdy na území Minneapolis vášnivě demonstrovala kvůli násilné smrti George Floyda. Chladnou ji nenechal ani případ Jacoba Blakea, jehož policisté během zatýkání celkem sedmkrát střelili do zad. Po tomto nedávném incidentu se držitelka šesti titulů WTA málem odhlásila z turnaje, aby dala najevo znechucení a nespokojenost. Nakonec se však rozhodla jít jinou cestou a důležité poselství lidem předala až během výše zmíněného US Open.

Způsob protestu proti rasismu našel zastánce i odpůrce

Plán zněl jasně – zvládnou všechna dílčí vystoupení, účastnit se velkého finále a v něm pokud možno zvítězit. Tentokrát však hlavní motivaci nepředstavovala touha po cenné trofeji, nýbrž snaha ukázat veřejnosti všechna důležitá jména. Celkem sedm černošských obětí, jejichž životy zásadně ovlivnila policejní brutalita připisovaná rasismu, si slavná tenistka vtiskla na roušky. Ty pak postupně oblékla před každým kolem, za což si vysloužila ovace i kritiku. Na stranu podporovatelů se postavil například basketbalista LeBron James, který se podobnými gesty prezentuje v rámci zámořské NBA. Snahu talentované tenisty podpořila také Martina Navrátilová, podle které jde sport a boj za sociální spravedlnost elegantně dohromady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *