16/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Přestože počty nakažených a obětí nového koronaviru na území Brazílie neustále stoupají, tamní představitelé už pomalu vyhlížejí návrat fotbalu. Někdejší útočník Ronaldo je zásadně proti.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Přestože evropské země už se pomalu vracejí k normálnímu životu, odborníci varují, že válka se zákeřným koronavirem ještě zdaleka neskončila a lidé by se měli mít na pozoru před unáhlenými soudy. Stačí se ostatně podívat za obzor směrem k Severní a Jižní Americe. Tam čísla nově nakažených a zesnulých každým dnech radikálně stoupají a vůbec nejhůře si momentálně stojí Brazílie, kde se schyluje k celostátní pohromě nevídaných rozměrů. Ačkoli rozum jasně velí, aby se ozubená kolečka ještě nějakou dobu nerozjížděla, ve čtvrtek už se navzdory kritice zdravotníků a hráčů samotných odehrál první fotbalový zápas. Stadion se navíc nachází pouhých několik metrů od nemocnice, kde leží pacienti s těžkým průběhem nemoci Covid-19.

Politici problémy neustále bagatelizují

Brazilský prezident Jair Bolsonaro neustále prohlašuje, že nemoc, kterou způsobuje nový typ koronaviru, není pro občany žádným výrazným nebezpečím. Ke změně názoru jej nepřesvědčila ani šokující čísla, kterých země dosáhla v horizontu posledních několika týdnů. Ke včerejšímu dni úřady evidovaly téměř jeden milion potvrzených případů nákazy a skoro padesát tisíc zemřelých. Ačkoli má situace v jihoamerickém státě do klidných časů poměrně daleko, fotbal se po třech měsících nucené pauzy přeci jen vrátil. Ve čtvrtek se bez tradiční divácké kulisy odehrálo utkání mezi Flamengem a Bangu, které v řadách široké veřejnosti vyvolalo celou řadu kritických ohlasů.

Mnozí si myslí, že opětovné spuštění sportovních soutěží nedává v dobách bující zdravotnické krize žádný smysl. Nelze si brát příklad z Evropy, kde pandemie propukla mnohem dříve a nejhorší fáze tím pádem také dříve odezněla. Dalším oponentům pak vadí, že se utkání hrálo na stadionu, jenž se nachází jen několik metrů od nemocnice se značným počtem hospitalizovaných pacientů s vážným průběhem nemoci Covid-19. Skoro se ani nechce věřit, že takto zásadní věc nevzali organizátoři sportovní akce v potaz.

Trenér Flamenga utkání hájil, Ronaldo je naopak zásadně proti

Trenér vítězného týmu Jorge Jesus po zápase zdůraznil, že Flamengo pracuje bezpečně a hráče pravidelně testuje na přítomnost zákeřného viru v těle, aby tak dopředu zabránilo případné katastrofě a přenosu na další osoby. Zároveň vyjádřil své potěšení, že se fotbal do Brazílie začíná alespoň částečně vracet (celostátní liga zatím termín restartu nezná). Respekt před neprobádanou nemocí a jejími důsledky je samozřejmě na místě, ale přehnaný strach už prý nikoli. Společnost se s ní prostě musí naučit žít, dokud nebude vyvinuta účinná vakcína. To může trvat měsíce, ale klidně i roky. V krajním případě se kvalitní obrana nenajde nikdy.

Stejný názor jako kouč Flamenga sdílí několik brazilských osobností, někdejší fotbalista a také reprezentant Ronaldo k nim ale rozhodně nepatří. Třiačtyřicetiletý rodák z Rio de Janeira je restartu nakloněn pouze tehdy, pokud dojde k rapidnímu poklesu nových případů nákazy a zlepšení bude možné sledovat v řádech několika týdnů. To se ale zatím neděje a proto by se podle majitele Realu Valladolid mělo s ukvapeným rozvolňováním ještě počkat. Brazílie už sice nejspíš dosáhla vrcholu, ale těžké časy ještě určitě nepominuly.

Zdroj: Gulfnews.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *