23/05/2024

Kvalita potravin v českých obchodech je skutečně nevalná. Obchodní řetězce se snaží všude po světě skupovat to nejlevnější zboží, které potom prodávají tuzemským zákazníkům. Jelikož to dělají všechny, není proti tomu téměř obrany a nelze příliš “hlasovat nohama”, jak se říká, pokud tedy člověk nechce jezdit nakupovat výhradně do Německa nebo do Polska.

To se opravdu nepovedlo

Od nízké kvality je potom už jen krůček k závadnosti potravin. A asi nepřekvapí, že ta je v České republice povážlivě vyšší než v jiných zemích. Jsou to zkrátka spojené nádoby, a pokud řetězce balancují nad propastí, občas do ní zahučí.

Druhou věcí je to, že se jim to zřejmě vyplatí, jelikož to dělají neustále. Naposledy se podobná příhoda odehrála kolem oblíbeného olivového oleje značka Kaiser Franz.

Důvodem ke stažení výrobku je jeho nevyhovující kvalita. Z preventivních důvodů stahujeme výrobek uvedené šarže,” uvedl k tomu obchodní řetězec Globus na svém webu. Ovšem produkt se pravděpodobně prodával i v jiných řetězcích, které stažení neoznámily. “V případě, že jste uvedený výrobek zakoupili, můžete ho vrátit v jakémkoli z našich hypermarketů Globus, kde vám budou také vráceny peníze v plné výši.

Jistě vás zajímají kompletní data problematického produktu. Jde tedy o výrobek Kaiser Franz Josef Exclusive Extra panenský olivový olej, DMT/šarže: 21.2.2025/L – 23052E04, EAN: 8594012795471. Dodavatelem je společnost Gaston.

Oleje jsou problém

V tomto případě nedošlo k záchytu výrobku ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce, což je také důvodem toho, že nevíme, co přesně danému oleji bylo. Vzhledem ke stažení ze strany samotného obchodu to však bylo pravděpodobně velmi závažné.

Čtěte také: Do Česka se dostala známá kosmetika, která je prudce závadná. Doma ji má každý, ale nesmíte ji na sebe použít, obsahuje strašnou látku

Jsou to přitom právě olivové oleje, na jejichž problematičnost v českých obchodech SZPI upozorňuje opakovaně. Jde také o jednu z mála kategorií výrobků, kde dělá pravidelně plošné kontroly. A obvykle nachází mimořádně závažné prohřešky. Například to, že se do prodeje dostávají falšované oleje, případně ty, které vůbec nejsou určeny ke konzumaci. Není vyloučeno, že tady šlo o podobný případ.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *