23/04/2024

By Bostonbruinsfan22 - Own work, licence: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Český hokejový útočník David Pastrňák je zase o rok starší. Přestože bujaré oslavy kvůli pandemii nového koronaviru nepřipadají v úvahu, může se kochat alespoň pohledem na tabulku střelců NHL.
By Bostonbruinsfan22 – Own work, licence: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nejlepší český hokejista současnosti David Pastrňák je zase o rok starší. Člověku vinou zásadního zpomalení života v posledních měsících ani nedochází, jak ten čas hrozně letí. Šikovný útočník přitom ještě nedávno nastupoval za havířovské juniory, pak se ale rozjel hvězdnou kariéru na plné obrátky a dnes stojí na samotném vrcholku zámořských střelců. Připomeňme si ty nejzásadnější milníky Pastovi spanilé jízdy.

Z mládeže rovnou do zahraničí

David Pastrňák slaví 24. narozeniny a to se nám zdá jako ideální příležitost k bilancování. Rodák z Havířova vynikal nad ostatními už od útlého dětství a v jeho rodném městě, kde také učinil své první hokejové krůčky, to moc dobře věděli. Když mu bylo pouhých šest let, díky jedinečným dovednostem nastupoval mezi výrazně staršími hráči. Po dovršení patnácti let už se na ledové ploše vesele proháněl s dospělými.

Roku 2012 se vydal na své debutové zahraniční angažmá do mrazivého Švédska. Tam v klubu Södertälje SK začal nejprve jako mládežník, velice rychle se však prosadil do A-týmu. V dalším ročníku už odehrál 36 zápasů, během nichž posbíral čtyřiadvacet kanadských bodů. Důležitým milníkem v jeho profesionální kariéře se stalo datum 27. června 2014, kdy probíhal draft NHL a Boston Bruins si jej vybral hned v úvodním kole. Pastrňák tuto jedinečnou příležitost chytil pevně za pačesy.

Začátky v zámoří napověděly, že tohle spojení bude fungovat

České želízko v ohni začalo na farmě v Providence Bruins, krátce na to ovšem dostalo příležitost v nejlepší hokejové lize světa. Po dobu dvou sezón se David Pastrňák spíše rozkoukával, i tak ale pokaždé atakoval hranici třiceti kanadských bodů v základní části. Obrovský zlom přišel až v ročníku 2016/2017. Tehdy totiž křídelník začal naplno využívat talent, který dostal do vínku.

Obrovský bodový příděl na sebe nenechal dlouho čekat. Zmíněný rok jich nasbíral 70, ten další dokonce ještě o deset více. Vloni udržel výkonnost v podobných mantinelech a když začala sezóna 2019/2020, bylo všem jasné, že hvězda začíná zářit naplno. Pastrňák dlouho kraloval střelcům i produktivitě a i když několik týdnů před přerušením ligy o jedno z těchto dvou prvenství přišel, stále je považován za jednoho z nejlepších hráčů současnosti.

Za úspěchem stojí tvrdá dřina, zarputilost, ale také láska k milovanému sportu, bez níž by to jednoduše nešlo. Doufejme, že nucená pauza “Pastovi” na kvalitách neubere a až skončí, vrátí se znovu na scénu v plné parádě. Na dálku přejeme všechno nejlepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *