02/03/2024
Eric Cantona

"File:2019 - Backstage - Day 1 DF1 9120 (49019692317).jpg" od Web Summit je licencován pod CC BY 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

David Beckham tváří světového šampionátu pořádaného Katarem? Rozhodnutí bývalého spoluhráče otevřeně kritizoval vysloužilý fotbalista Eric Cantona.
Eric Cantona
File:2019 – Backstage – Day 1 DF1 9120 (49019692317).jpg” od Web Summit je licencován pod CC BY 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

David Beckham tváří nadcházejícího světového šampionátu pořádaného Katarem? Rozhodnutí někdejšího spoluhráče a dalších vysloužilých fotbalistů otevřeně kritizoval Eric Cantona. Názory šestapadesátiletého francouzského veterána publikoval renomovaný zahraniční server The Athletic.

Domácí i mezinárodní klubové soutěže zanedlouho vystřídá prestižní světový šampionát v rozpáleném Kataru. Tradiční fotbalový svátek nicméně vyvolává rozpaky. Významné množství fanoušků od sledování napínavých zápasů dopředu odradila kontroverzní pořadatelská země. Hlavní morální překážky? Kriminalizace sexuálních menšin a pošlapávání lidských práv.

Respektovaný deník The Guardian vypátral, že během výstavby luxusních stadionů zahynulo minimálně 6500 stavebních dělníků z Pákistánu, Indie, Bangladéše, Nepálu a Srí Lanky, což dalece překonává oficiální katarská čísla. Sportovní událost navzdory těmto závažným obviněním podpořilo několik věhlasných osobností.

Ambasadorskou základnu listopadového mistrovství utvořili Cafu, Samuel Eto’o, Tim Cahill, Xavier Hernández nebo Ronald de Boer. Reklamní kampani na podporu místního cestovního ruchu propůjčil obličej David Beckham, podle zahraničních novinářů vyinkasoval zhruba 10 milionů liber. Rozhodnutí bývalých fotbalistů otevřeně kritizoval Eric Cantona, který začátkem roku prohlásil, že šampionát kvůli nelidskému chování ke stavebním dělníkům tentokrát nehodlá sledovat.

„Něco takového bych neudělal. Dělám pravý opak. V lednu 2022 jsem o tom začal mluvit. Možná jsem byl dokonce první,“ prozradil vysloužilý útočník serveru The Athletic. „Mohu si to dovolit. Samozřejmě, jako bývalý fotbalista dostanete zaplaceno, abyste dělal takové věci… Možná nevědí, co se tam stalo. Pokud to vědí, myslím, že to je chyba. Myslím, že udělali velkou chybu. Velkou, velkou chybu.“

„Nemůžeme odsuzovat dvacetiletého hráče, který má před sebou deset let kariéry a je obklopen lidmi z fotbalového prostředí 24 hodin denně. Mluvme o federacích. Mluvme o politicích, kteří mají moc rozhodnout, že na mistrovství světa nepojedeme,“ pokračoval vyhlášený bouřlivák, kterého v minulosti zaměstnávaly kluby jako AJ Auxerre, Olympique Marseille, Girondins de Bordeaux, Leeds nebo Manchester United.

„Nemůžeme být zklamaní, pokud hráči nechtějí bojkotovat mistrovství světa, protože politici, prezidenti a ministři mají skutečnou moc, aby ho bojkotovali. Je příliš snadné to říkat hráčům,“ doplnil tradičně upřímný Cantona.

Subscribe
Upozornit na

20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
20
0
Would love your thoughts, please comment.x