24/06/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74446524 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Početná kolonie českých fotbalistů v Bundeslize se možná rozroste o dalšího člena. O šikovného záložníka Lukáše Kalvacha, který poslední rok výkonnostně táhne plzeňskou Viktorii, stojí Werder Brémy.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

FC Viktoria Plzeň zažila tragický vstup do nové sezóny a právě probíhající reprezentační přestávku vnímá jako vysvobození z agonie. Západočeská “mašina na úspěchy” se nejprve vlastními chybami připravila o takřka jisté pokračování v Lize mistrů, následně předvedla doslova ostudné vystoupení proti libereckému Slovanu a aby toho nebylo málo, podle zahraničních médií dost možná přijde o klíčového hráče, který si snad jako jediný udržel výkonnost na velmi vysoké úrovni. Střední záložník Lukáš Kalvach se údajně dostal do hledáčku tradičního účastníka německé Bundesligy – Werderu Brémy. Dočkají se snad Jiří Pavlenka a Theodor Gebre Selassie příchodu dalšího zástupce tuzemské fotbalové školy?

Česká kolonie v Německu vyhlíží další přírůstek

Ačkoli je pětadvacetiletý Lukáš Kalvach kovaným odchovancem olomoucké Sigmy, poslední rok hájí barvy konkurenční Plzně a nutno podotknout, že mu angažmá na západě Čech zatím neskonale svědčí. Defenzivní záložník, který přišel jako přímá náhrada za Patrika Hrošovského, se prakticky okamžitě prosadil do základní sestavy. Sezónu 2019/2020 zakončil s pěti vstřelenými brankami a stejným počtem gólových asistencí, navzdory vysoké produktivitě však elegantně pracoval také směrem dozadu. Na rozdíl od dalších mladíků v plzeňské sestavě si vysokou herní úroveň udržel i v ročníku aktuálním, což pochopitelně neuniklo zahraničním gigantům.

Kolem reprezentačního fotbalisty se zhruba před měsícem motalo moskevské Dynamo, konkrétní nabídku ovšem neposlalo. Nyní by do hry mohl teoreticky vstoupit Werder Brémy, který nadějného fotbalistu podle německého serveru 90min.de intenzivně sleduje. Na seznamu pěti potenciálních posil tradičního bundesligového celku prý dokonce zaujímá první příčku. Důvodem je především ideální poměr mezi cenou kvalitou. Kalvach se raketově vypracoval v jednoho z nejlepších středních záložníků u nás, dominuje prakticky ve všech důležitých aspektech. Rozdává přesné balóny, zvládá rychlostní souboje, skvěle čte hru a navíc dokáže vystřelit z větší vzdálenosti. Nachází se přesně v tom bodě, kdy tržní hodnota ještě nestačila zareagovat na zvýšenou kvalitu a pohybuje se kolem přijatelných 66 milionů korun, ačkoli si FC Viktoria Plzeň ještě nějaký ten milion navíc nepochybně přihodí.

Odchod klíčového hráče ještě více prohloubí stávající krizi

Západočeský klub do nové sezóny rozhodně nevstoupil v ideálním rozpoložení. Svěřenci Adriána Guľy si sice na úvod Fortuna ligy poradili s Opavou, nicméně o pět dnů později zbytečně propadli v rámci druhého předkola Ligy mistrů proti nizozemskému Alkmaaru a narušenou psychiku si bohužel odnesli i do ligového duelu s Libercem, jemuž podlehli vysoko 1:4. Reprezentační přestávka naštěstí zatáhla za ruční brzdu a jeden z nejúspěšnějších klubů posledních let tak dostane příležitost přehodnotit stávající taktiku i složení kádru. Případný odchod Lukáše Kalvacha by ovšem znamenal jen další prohloubení patové situace, jelikož na jeho výsostnou pozici nemá Viktoria adekvátní náhradu. Nebo alespoň zatím. Určitě vám neuniklo, že Patrik Hrošovský je nejspíš znovu k mání.

Zdroj: 90min.de

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *