24/06/2024

Vláda podle všeho nesplní další ze slibů ze svého programového prohlášení. Konkrétně má jít o valorizaci základní daňové slevy na poplatníka. Řečeno jednoduše budou vlivem inflace všichni platit vyšší daně, i když se nezvýší nominálně. Není to první případ, protože kabinet své programové prohlášení měnil už počátkem roku.

Ministr nevidí prostor

Tohle Zbyněk Stanjura prohlásil v rozhovoru pro Hospodářské noviny. “Valorizace základní daňové slevy má docela velké rozpočtové dopady“. V lednu čeká vládu další vyhodnocení programového prohlášení. Nejspíš tedy veřejně prohlásí, že některé věci prostě neudělá. Důvodem bude buď málo času, nebo nedostatek financí.

Proměnlivost světa

Korekce vládních priorit není v principu nic špatného, zvláště tváří v tvář globálním změnám, kterým všichni čelíme. Má to svou logiku, protože původní prohlášení existovalo v předválečné situaci. Okolnosti se zkrátka změnily, nelze tedy nereagovat. Máme tu ruskou invazi, krizi energií, zakrátko bude mít vliv také Izrael.

Reakce už tu byly

Problém je, že na mnohé tyto vlivy už ministři nějak reagovali. Proto přišla na řadu změna prohlášení už počátkem roku. Je navíc jasné, že redukce zadlužení bude náročnější, než mohl kdokoli čekat. Proti původní verzi vypadlo snížení sociálního pojištění zaměstnanců nebo daňové brzdy na zvýšení daňových kvót.

Jede se dál ve stejném duchu

Dle Stanjurova vyjádření přijdou na řadu i další změny stran slibů, které zůstaly i v pozměněném prohlášení. Má totiž dojít na odečítání výdajů na pečovatelské služby. Místo odpočtu z daní přijde odečet placení na pojištění péče. Stát se tak zbaví břemene, lidem pečujícím o rodinné příslušníky to ovšem nepomůže.

Foto: Shutterstock

Bolestivé tahání zubu

Minimálně část voličů to chápe jako cenu za odstřižení se od Ruska. Nesplnitelnost některých bodů programu si však mohli politici spočítat už mnohem dřív. A byl by lepší jeden drastický řez, než toto oždibování. V prohlášení je ale třeba už od roku 2015 Jednotné inkasní místo, které však stále neexistuje. Proč vlastně?

Neustálá byrokracie

Úřední povinnosti podnikatelů měly také doznat značného osekání a zjednodušení. Dva balíčky v tomto duchu vláda sice přijala, jejich kvalita je však nevalná. Návrhů je přitom hotových dost. Přímo Hospodářská komora totiž aktualizovala svůj balíček. V něm je asi 400 opatření hlavně stran digitalizace a komunikace.

Jednotné portály

Týká se to hlavně státní správy, životního prostředí či energetiky. Jde třeba o jednotný portál pro podnikatele. V něm mají být na jednom místě informace o podnikání a také elektronická komunikace. To je vlastně rovnou inkasní místo, o úsporách nemluvě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Komora, HN, iRozhlas

3 názory u článku “Chystaná vyšší sleva na dani se ruší. Stát nemá peníze

  1. Každý bolševismus, byť v modrém kabátě, nakonec nemůže skončit jinak než na smetišti dějin.

  2. Nemá peníze. Protože krade a hází je do chřtánu svým pánům ze západu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *