05/12/2024

V dnešní době se stále více Čechů rozhoduje investovat do nemovitostí v zahraničí, ať už na pobřeží nebo v horách. Tato rozhodnutí vycházejí z různých motivací, včetně touhy po změně životního stylu, investičních příležitostí nebo jednoduše hledání nových dovolenkových destinací. Přestože to může působit lákavě, není to tak jednoduché, jak to vypadá.

Byt na pláži nebo na sídlišti v Praze?

Průměrný šedesátimetrový byt na Jižním Městě v Praze je podle dat serveru Sreality v současné době k dostání za 5,37 milionu korun. Tuto částku však lze využít také na nákup luxusní nemovitosti u moře nebo horské chatky v zahraničí. Například na španělském pobřeží Costa del Sol můžete pořídit nový apartmán blízko pláže o rozloze 44 metrů čtverečních za 4,63 milionu korun. Zde se ale setkáte s různými daňovými a právními aspekty, které mohou ovlivnit celkový náklad.

Jakou destinaci zvolit?

Chorvatsko, oblíbená destinace českých investorů, nabízí zajímavé možnosti, ale zde je třeba být opatrný. Podle makléře Tomáše Chrobáka turistická sezóna v Chorvatsku sice kvete, ale trvá pouze krátce. Apartmány se zde mohou vyplatit především těm, kteří zemi milují a pravidelně ji navštěvují.

Rakousko, známé svými lyžařskými středisky, může být pro investory atraktivní, ale je třeba si být vědom povinnosti pronajímat nemovitosti ke krátkodobému turistickému ubytování. Tomáš Chrobák z Sur Real Investments zdůrazňuje, že využití apartmánu pro soukromý pobyt je omezeno na několik týdnů v roce. To může být limitující faktor pro ty, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad svým majetkem.

Slovensko se stává novým hráčem na poli investičních apartmánů, ačkoliv je zde potřeba pečlivě zvážit veškeré možnosti a vyžití. Stejně tak i nový model podílového vlastnictví nemovitostí, který dorazil do Česka, může být zajímavou volbou pro ty, kteří nemají k dispozici velký kapitál.

Foto: Shutterstock

Velmi oblíbené destinace jsou Španělské ostrovy a Itálie. Itálie nabízí rozmanitý přírodní kraj, od horských oblastí po pobřeží Středozemního moře. Nákup nemovitosti v okolí jezer, vinic nebo na pobřeží může poskytnout únik do nádherného prostředí. Italská kuchyně a životní styl jsou světoznámé. Turismus je zde celoročně, lidé jezdí za mořem a teplem, kuchyní, přírodou či lyžováním. Nevýhodou však může být tamní byrokracie a administrativní náročnost, dále se Itálie potýká s ekonomickou nestabilitou, což může ovlivnit hodnotu investic a stabilitu trhu s nemovitostmi.

Španělsko nabízí příjemné středomořské podnebí a Kanárské ostrovy jsou známé svým celoročním slunečním počasím, proto se jim také říká ,,ostrovy jara”. Nevýhodou a komplikací může být komplikovaná správa nemovitosti, zejména pokud nemluvíte plynně španělsky. Daňové a právní systémy se mohou lišit, než na co jsme zvyklý.

Jak předejít riziku?

Závěrem lze říci, že koupě nemovitosti v zahraničí představuje řadu výzev a příležitostí. Je klíčové pečlivě zvážit všechny faktory a případně vyhledat odbornou pomoc od realitních expertů a právníků specializujících se na mezinárodní obchody s nemovitostmi. Pouze tak můžete minimalizovat rizika spojená s investicí do domova mimo hranice.

Foto: Shutterstock, zdroje: Ekonom, Forbes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *