04/12/2023

Cestovní kanceláře varují před podvodnými prodeji zájezdů na sociálních sítích. Tyto podvody mohou zájemce o dovolenou stát peníze a zanechat je bez ubytování a zpáteční dopravy. V tuto chvíli policie vyšetřuje několik takových případů po celé České republice.

Jak fungují podvodné prodeje

Podvodníci se chovají jako cestovní kanceláře a nabízejí zájezdy, které jsou výhodnější a levnější než ty od tradičních cestovek. Tyto nabídky vypadají jako přes kopírák a jsou prezentovány jako odborníci na danou destinaci. Zájemce o zájezd jsou pak vyzýváni, aby peníze poslali na různé účty, což je jasným varováním před podvodem.

Jak se vyhnout podvodům

Aby se zájemci o dovolenou vyhnuli podvodům, měli by si vybírat zájezdy od firem s kamennou prodejnou, webovými stránkami a funkčním telefonním číslem. Také by měli zkontrolovat, zda firma disponuje koncesí na provozování cestovní kanceláře a zda je řádně zajištěna pro případ svého úpadku. Pokud si není veřejnost jista, může se obrátit na sekretariát Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a ověřit si informace.

Foto: Shutterstock

Výzva k boji proti podvodům

Asociace cestovních kanceláří a agentur dlouhodobě upozorňuje na tuto problematiku a vyzývá k boji proti podvodům. Tyto případy se vyskytují již řadu let a nic se s tím zatím nestalo. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR, Jan Papež, uvádí, že se jedná o dlouhodobý problém, který by měl být řešen. “Většina takových nabídek si je podobná jako přes kopírák a výzva k boji proti těmto podvodům je nutná,” říká Papež.

Je důležité vybírat zájezdy od důvěryhodných cestovek 

Zájemci o dovolenou by si měli být vědomi rizik spojených s falešnými prodeji zájezdů na sociálních sítích. Je důležité vybírat zájezdy od důvěryhodných cestovek a ověřit si informace o firmě, se kterou se chystají spolupracovat. Policie nyní řeší několik případů podvodných prodejů zájezdů a asociace cestovních kanceláří a agentur vyzývají k boji proti těmto podvodům. Buďte opatrní a užijte si bezstarostnou dovolenou!

Foto: Shutterstock, zdroj: Eurozpravy, Policie, Aktualne