04/03/2024

Dlouhodobá snaha o zlepšení ovzduší v České republice, především v okolí lidských sídel, nese své ovoce. Od roku 2016 došlo k dramatickému snížení procenta populace, která je přímo zasažena znečištěním vzduchu v úrovních přesahujících platné hygienické limity. Konkrétně toto procento kleslo z téměř 56 procent na 20 procent. Svoji roli v tom nepochybně sehrály i dotace na výměnu kotlů. A tyto populární „kotlíkové dotace“ budou mít nyní další kolo.

Dotace pro všechny

Dotace na výměnu kotle za ekologicky šetrnější způsoby vytápění jsou veřejnosti dobře známé pod názvem „kotlíková dotace“. V minulých letech je využily desítky tisíc domácností, přesto pro mnohé zůstávaly prakticky nedostupné. Pro určité skupiny obyvatel spadající do nízkopříjmové skupiny byla dotace na úrovni 50 či 60 procent nedostatečná, zvláště ve chvíli, kdy jsou peníze vypláceny zpětně. A nic na tom nemohl změnit ani fakt, že za používání starých kotlů bude od září 2024 hrozit pokuta.

V současné době proto startuje nové kolo „kotlíkových dotací“, které je tentokrát přímo určené pro nízkopříjmové domácnosti. Konkrétně je program využívající evropské peníze určen pro důchodce, osoby v invalidním důchodu nebo ty, kdo pobírají příspěvky na bydlení. Výše dotace na výměnu kotle za tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu bude tentokrát dosahovat plných 95 procent.

Foto: Shutterstock

Detaily programu

Ministerstvo životního prostředí vyčlení na program 1,7 miliardy korun a žádat o peníze bude možné již letos v létě, resp. jednotlivé kraje vypíšou výzvy nejpozději do 30. června. Peníze budou v tomto případě vypláceny předem formou zálohy ve výši minimálně 60 procent, příslušná zbývající částka bude poté doplacena zpětně.

Mohlo by vás zajímat: Srovnání nejlepších bojlerů na trhu

Nové kolo „kotlíkových dotací“ není jedinou možností, jak získat příspěvek na výměnu kotlů. I ti, kdo nesplňují požadavky na dotaci v rámci nového programu, mohou mít na dotaci nárok v rámci programu Nová zelená úsporám.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jaknacerpadla, MZP, SFZP