16/07/2024

"File:Miroslav Stoch2, FCB-SLAVIA 30092018.jpg" by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Slovenský fotbalový záložník Miroslav Stoch předčasně ukončil své působení v řeckém klubu PAOK Soluň a nyní čeká na další nabídku. Balení kufrů moc dobře zná, doposud hrál za osm týmů.
“File:Miroslav Stoch2, FCB-SLAVIA 30092018.jpg” by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Jedna jediná sezóna bohatě stačila. Fotbalový záložník Miroslav Stoch předčasně ukončil své působení v řeckém klubu PAOK Soluň a nyní čeká na další zajímavou nabídku. S tou by podle zahraničních médií mohla přispěchat pražská Slavia, nicméně zatím se pohybujeme pouze v rovině nepodložených spekulací. Pro slovenského reprezentanta není balení kufrů ničím neobvyklým, už totiž oblékal stejnokroj celkem osmi fotbalových klubů. Pojďme si udělat krátký průřez jeho bohatou sportovní kariérou.

FC Nitra

Miroslav Stoch pochází ze slovenské Nitry, kde jako malý chlapec začínal koketovat s fotbalem. Prošel tamními mládežnickými kategoriemi, v sezóně 2005/2006 si odkroutil ligovou premiéru mezi dospělými. Bylo mu tehdy pouhých šestnáct let a většinu svých vrstevníků hravě strčil do kapsy. V seniorském výběru nakonec stihl naskočit jen do tří soutěžních zápasů, následně svým talentem upoutal pozornost londýnské Chelsea FC a za obrovské pozornosti domácích médií přestoupil.

Chelsea FC

Nečekané připojení Miroslava Stocha k mládežnické akademii slavného anglického celku vyvolalo obrovské pozdvižení. Není se ostatně čemu divit. Tehdy totiž slovenští a čeští hráči nízkého věku do elitních zahraničních týmů jednoduše nepřestupovali. Pro mateřskou Nitru se tudíž stal legendou už v zárodku své profesionální kariéry. Prvotní krůčky v Chelsea se slovenskému mladíkovi opravdu vydařily. S jedenácti přesnými zásahy platil za nejlepšího střelce osmnáctky, rok poté se dostal na soupisku tamní rezervy. Teprve třetí ročník v Anglii ho ovšem posunul ke kýženému cíli. Debut v Premier League jej čekal během městského derby proti Arsenalu FC, kdy v 81. minutě vystřídal hvězdného Deca. Splnil si tím dětský sen, který se však poměrně rychle rozplynul. V nejslavnější lize světa totiž odehrál jen čtyři zápasy.

FC Twente

Když bylo nad slunce jasné, že se Miroslav Stoch v barvách londýnského klubu nedočká adekvátního herního vytížení, vymodlil si raději přesun do nizozemského FC Twente. Roční působení v tamní Eredivisii mu opravdu svědčilo. Nastoupil do dvaatřiceti zápasů, které okořenil deseti přesnými zásahy a také ziskem ligového titulu. Přestože vedení úřadujícího šampiona rozhodně nezklamal, původní dohoda s Chelsea se v oficiální přestup bohužel neproměnila.

Fenerbahçe SK

Dne 10. června 2010 se Miroslav Stoch vymanil z područí Chelsea a podepsal čtyřletý kontrakt s tureckým klubem Fenerbahçe SK. Tam zažil jedinečnou atmosféru evropských pohárů, ačkoli většinou do hry nastupoval jen coby střídající hráč. Postupně dostával čím dál tím méně prostoru, jeden čas se dokonce nevešel ani na lavičku náhradníků. Životopis sice ozdobil jedním mistrovským titulem a dvěma skalpy tureckého fotbalového poháru v řadě, nicméně k nim vpravdě přispěl jen minimálně. Proto ostatně další roky strávil většinou na hostování.

PAOK Soluň

Přibližně v polovině roku 2013 se Stoch vydal poprvé vstříc řeckému fotbalu. Na ročním hostování se dohodl s klubem PAOK Soluň, který získal rovněž opci na případný přestup. Přestože v novém působišti chytil fotbalista druhý dech a nastupoval vesměs pravidelně, jeho sedm ligových branek k využití předkupního práva nakonec nestačilo. Ani druhá anabáze slovenského záložníka v daném klubu, která započala teprve minulý rok, nedopadla úplně slavně. Během třetího srpnového týdne došlo k předčasnému rozvázání spolupráce.

Al Ain FC

S Miroslavem Stochem sice fotbalový klub z tureckého Fenerbahçe v roce 2014 prodloužil smlouvu, nicméně šanci prosadit se v tamním A-týmu mu sebral dalším hostováním v krátkém časovém horizontu. Odchovanec Nitry putoval do exotického AL Ainu, který se nachází ve Spojených arabských Emirátech. Ani tam se šikovnému záložníkovi klubové úspěchy nevyhnuly, svými devíti přesnými zásahy pomohl k zisku ligového titulu a celkově se zaskvěl kvalitními výkony. Sezóna však skončila a Stoch se znovu odebral ke svému kmenovému týmu.

Bursaspor

Posledním hostováním v rámci Stochova působení v tureckém klubu Fenerbahçe se stal nedaleký Bursaspor. Tam se několikanásobný slovenský reprezentant odebral na přání trenéra Ertuğrula Sağlama, obrovská očekávání však nedokázal dokonale naplnit. Odehrál pětadvacet zápasů a pouze jednou rozvlnil soupeřovu síť.

SK Slavia Praha

SK Slavia Praha se kolem Miroslava Stocha motala už na přelomu let 2016 a 2017, tehdy však k přestupu ještě nedošlo. Den D nastal až v průběhu nadcházejícího léta, kdy s úřadujícím mistrem české nejvyšší soutěže fotbalista podepsal na dva roky. V sešívaném dresu si nevedl vůbec špatně. Celkem odehrál šestapadesát ligových zápasů, které korunoval šestnácti brankami. Další povedená vystoupení přidal v evropských pohárech. Často nastupoval jako střídající žolík, který v těžkých situacích dokázal rozhodovat zápasy. I proto se aktuálně spekuluje, že brzy dojde k obnovení vcelku úspěšné spolupráce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *