23/04/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Krátce po odvolání Quique Setiéna našla FC Barcelona nového trenéra, kterému svěří nelehký úkol. Znovuzrození kdysi úspěšného celku má totiž odnést několik hráčů včetně klubových legend.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Bez trenéra zůstala FC Barcelona poměrně krátce. V pondělí se dle očekávání rozloučil Quique Setién, o dva dny později došlo ke jmenování jeho nástupce. Tím se stal dosavadní lodivod nizozemské reprezentace Ronald Koeman, jehož předčasné ukončení kontaktu vedení katalánského klubu s trochou nadsázky vyvážilo zlatem. Na vysněné štaci čeká sedmapadesátiletého stratéga nelehký úkol, v prvé řadě totiž musí přijít radikální řez napříč početnou hráčskou základnou. Jistou půdu pod nohama má pouze osm fotbalistů, zatímco ostatní (včetně několika klubových legend) čekají krušné týdny.

Dětský sen si Koeman plní za velice nepříjemných okolností

Někdejší fotbalový obránce Ronald Koeman se trenérskému řemeslu věnuje již od roku 1998, kdy oficiálně pověsil kopačky na hřebík. Za tu dobu si do životopisu stihl připsat několik významných štací. Za zmínku stojí například AFC Ajax, Benfica, Valencia, AZ Alkmaar, Southampton, Everton či dvouletá zastávka u nizozemské reprezentace. Nyní se vrací na místo, kde sbíral první cenné zkušenosti coby asistent hlavního kouče. Ačkoli jej s domácím národním týmem vázala platná smlouva, FC Barcelona neváhala utratit 130 milionů korun, aby zrušení kontraktu adekvátně vyvážila.

Rodák z města Zaandam přichází jako přímá náhrada za odvolaného Quique Setiéna, jemuž nepovedená sezóna dle očekávání zlomila vaz. Poslední kapkou byla drtivá porážka v zápase proti Bayernu Mnichov, která katalánskému klubu vzala naději na zisk jediné letošní trofeje. Krátce po odvolání hlavního trenéra došlo i na sportovního ředitele Érica Abidala. Podle zákulisních zdrojů jsou nyní na řadě samotní fotbalisté a právě Koeman se stane mužem, který v kabině učiní radikální průvan. I když se na vysněné angažmá velice těší a hodlá maximálně přispět k celkové renesanci kdysi úspěšného týmu, vzhledem k současné situaci to rozhodně nebude mít jednoduché.

Klubové legendy, třeste se. I na vás nejspíš dojde

Jak už bylo v předchozích řádcích řečeno, Ronald Koeman se jako ústřední tvář katalánského znovuzrození pořádně zapotí. Ve spolupráci s novým sportovním ředitelem Ramonem Planesem musí v nejbližším možném termínu začít s rozsáhlou čistkou, přičemž prezident klubu Josep Maria Bartomeu dopředu avizoval, že jistou půdu pod nohama má pouze osm hráčů. Na seznamu nepostradatelných pochopitelně nechybí Lionel Messi, jehož setrvání v Barceloně může narušit pouze vlastní rozhodnutí.

Klidně pak mohou spát také Marc-André ter Stegen, Frenkie de Jong, Nélson Semedo, Clément Lenglet, Ansu Fati, Antoine Griezmann či Ousmane Dembélé. Minimálně jména dvou posledních borců některé fanoušky překvapila, protože jejich výkonnost je častým důvodem vášnivých internetových sporů. Bartomeu naopak pronesl, že klubové legendy čeká na rozdíl od mladých a perspektivních fotbalistů bolestné loučení. Koho měl konkrétně na mysli? Nejvíce se skloňují Luiz Suárez, Gerard Piqué, Sergio Busquets a Jordi Alba. Španělská média dále polemizují o budoucnosti Ivana Rakitiće. FC Barcelona tak, jak ji známe, pravděpodobně končí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *