Fotbalový podzim se nevyhnutelně chýlí ke konci. Jako obvykle měl své vítěze i poražené. Určitě nám dáte za pravdu, že tragických zpráv bylo v posledních měsících více než dost. Ve snaze zmírnit celospolečenské napětí proto nadcházející odstavce věnujeme výhradně pozitivním informacím o tuzemských hráčích, kteří na poli zahraničních soutěží prožívají nesmírně úspěšnou sezónu odměněnou zajímavými individuálními statistikami. O koho konkrétně jde?
6. místo – Patrik Schick
Čtyřiadvacetiletý reprezentační útočník Patrik Schick překonal nepříjemné zdravotní potíže a v barvách německého Leverkusenu konečně nabírá skvělou formu. O tom ostatně svědčí jeho osobní statistiky z posledních čtyř ligových zápasů, ani jednou totiž nevyšel bodově naprázdno. Kovaný odchovanec pražské Sparty zatím posbíral jednu přihrávku a čtyři góly, naposledy zaujal nádhernou střelou do sítě slavného Bayernu Mnichov. Jen tak dál.
5. místo – Petr Schwarz
Polská nejvyšší fotbalová liga nabírá na popularitě a zároveň se stává vyhledávaným útočištěm tuzemských hráčů. Devětadvacetiletý záložník Petr Schwarz ostatně může vyprávět. Služeb talentovaného rodáka z Broumova už druhým rokem využívá raketově rostoucí klub Raków Częstochowa. Jemu český kanonýr během právě probíhající sezóny pomohl čtyřmi brankami a dvěma finálními přihrávkami. Někdejší opora Hradce Králové navázala na povedený loňský ročník, který zakončila s úctyhodnou bilancí osmi branek a stejného počtu asistencí.
4. místo – Jakub Jankto
Nadstandardními individuálními čísly se během podzimní fáze sezóny 2020/2021 doposud prezentoval také Jakub Jankto. Čtyřiadvacetiletý záložník odehrál dvanáct ligových zápasů a připsal si šest bodů. Hned čtyřikrát přitom rozvlnil soupeřovu síť. Odchovanec slávistické fotbalové přípravky dokazuje, že mu italský klub UC Sampdoria důvěru vyslovil právem.
3. místo – Tomáš Wágner
Třicetiletý útočník Tomáš Wágner strávil drtivou většinu své dosavadní kariéry profesionálního fotbalisty v české nejvyšší soutěži, kde hájil barvy mateřské Příbrami, plzeňské Viktorie, Jablonce, Karviné, Zlína nebo naposledy Mladé Boleslavi. Právě z města automobilů během uplynulé letní přestávky zamířil na exotický Kypr. A rozhodně neprohloupil. Osm ligových zápasů okořenil pěti přesnými zásahy a jednou gólovou asistencí. Tápající klub Nea Salamis Famagusta FC se právě díky osobním statistikám pražského rodáka odrazil ode dna prvoligové tabulky.
2. místo – Václav Černý
Blížíme se do finále. Druhou příčku v našem seznamu neproduktivnějších českých fotbalistů působících za hranicemi obsadil Václav Černý. Třiadvacetiletý ofenzivní univerzál překonal vleklé zdravotní komplikace, v barvách nizozemského klubu FC Twente oživil skomírající kariéru a opětovně také začal sbírat důležité body. Příbramský rodák má aktuálně na kontě čtyři ligové branky a šest gólových přihrávek, což je dostatečným důvodem k optimismu.
1. místo – Tomáš Pekhart
Králem tuzemských kanonýrů se napříč všemi profesionálními soutěžemi naprosto jednoznačně stává Tomáš Pekhart. Jednatřicetiletý rodák ze Sušice prošel řadou zvučných zahraničních mužstev, nikde ovšem nenabral takovou formu jako ve službách polského klubu Legia Warszawa. Během minulého ročníku stihl nastřílel “jen” pět branek. Na podzim mu stačilo pouhých třináct ligových zápasů, aby zkompletoval stejný počet přesných zásahů a doslova očaroval tamní publikum. Téměř zapomenutý útočník vstal z mrtvých, což je jasným důkazem toho, že fotbalové zázraky se občas opravdu dějí.