15/09/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83158898 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Málokterý fotbalista v dětství sní, že si jednoho dne zahraje kyperskou nejvyšší soutěž. Někdy však ani nabídkou z ostrovního státu nepohrdnete. Důkazem budiž čeští hráči, které vám záhy představíme.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Když v mládí sníte o kariéře profesionálního fotbalisty, většinou se přitom vidíte v barvách nějakého slavného týmu z Anglie, Itálie, Německa nebo Španělska. Kyperská nejvyšší soutěž se vaší pozornosti pravděpodobně mílovými kroky vyhne. Když ovšem dojde na střet s realitou, někdy ani zajímavou nabídkou z ostrovního státu jednoduše nepohrdnete. A’ katigoría se sice netěší takové popularitě, z hlediska kvality ale rozhodně není k zahození a důkazem tohoto tvrzení budiž čeští hráči, kteří tamní prostředí okusili na vlastní kůži.

Jan Rezek

Nyní osmatřicetiletý útočník Jan Rezek byl jednou z ústředních postav plzeňského týmu, který se pod vedením Pavla Vrby trvale zabydlel mezi tuzemskou elitou. Na prahu třicátých narozenin však začala role trojnásobného mistra české nejvyšší soutěže postupně slábnout a proto si domluvil angažmá v zahraničí. Jeho dalším působištěm se stal kyperský klub Anorthosis Famagusta. Během exotického angažmá, které trvalo dva a půl roku, nastřílel rodák z Teplic celkem devatenáct ligových branek. Ostrovní stát posléze opustil, nakonec se však ještě jednou vrátil. Krátce se představil také fanouškům klubů Apollon Limassol a Ermis Aradippou.

Miroslav Matušovič

Devětatřicetiletý Miroslav Matušovič už kopačky dávno pověsil na hřebík a momentálně se věnuje funkci sportovního manažera v mateřském Havířově. Kdysi ovšem platil za jednoho z nejtalentovanějších útočníků v České republice. Raketový start kariéry profesionálního fotbalisty zaznamenal v barvách ostravského Baníku, jemuž osmi brankami pomohl k mistrovskému titulu. Skvělými výkony na sebe upoutal pozornost pražské Sparty, kam také nakonec přestoupil. Angažmá ovšem nedopadlo podle hráčových představ.

Získal sice dvakrát titul, nicméně táhnoucí se spory s fanoušky v kombinaci s nepříliš působivou formou způsobili, že když po čtyřech letech odcházel, vzal zavděk nabídkou z Kypru. V klubu Apollon Limassol odehrál jen několik zápasů, pak se vrátil do rodného Havířova. Stejný scénář se opakoval ještě jednou. Víc už toho ale Matušovič na trávnících nestihl.

Martin Abraham

V mládežnickém věku prošel Martin Abraham několika moravskými kluby, chvíli dokonce působil v přípravce Brna. Ačkoli svými dovednostmi okamžitě zaujal, prvoligové zkušenosti mezi dospělými se nakonec dočkal až po několika letech strávených v nižších soutěžích. Na domácí scéně kopal například za Slovan Liberec, Mladou Boleslav, Spartu nebo Slavii. V roce 2008 se krátce mihl v sestavě kyperského klubu AEK Larnaka, kam odešel formou hostování. Sešívaní se bojovného záložníka zbavili kvůli problematickému chování vůči realizačnímu štábu, další šanci už mu nikdy nedali. Kariéra rodáka z Moravské Třebové postupně uvadala, nyní působí v TJ Sokolu Rozstání, který hraje libereckou I.B třídu.

Josef Hušbauer

Josef Hušbauer je absolventem letenské fotbalové školy. Mnohé fanoušky proto překvapilo, když v roce 2016 uzavřel kontrakt s konkurenční Slavií. Kontroverzní rozhodnutí, které dodnes budí rozpaky, však třicetiletému záložníkovi přineslo štěstí. Stal se totiž ústřední postavou obrozeného týmu, výrazně pomohl ke třem ligovým titulům. Kvalitní výkony podával taktéž v rámci evropských pohárů. Postupem času však dostával čím dál tím méně prostoru, uplynulé jaro proto strávil na hostování v drážďanském Dynamu. Tomu bohužel nezabránil v sestupu do nižší soutěže, takže s koncem sezóny zamířil zpět do Edenu. Vedení sešívaných jej během letní přestupové pauzy prodalo na Kypr. S klubem Anorthosis Famagusta podepsal Hušbauer na dva roky.

Jan Lecjaks a Michael Lüftner

Třicetiletý fotbalový obránce a také někdejší mládežnický reprezentant Jan Lecjaks má za sebou řadu zajímavých zahraničních štací. Odchovanec plzeňské Viktorie hrával například v belgickém Anderlechtu, švýcarském Bernu či chorvatském Záhřebu. Poslední rok hájí barvy kyperského klubu Omonia Nikósie. V cizím prostředí není jediným českým hráčem, společnost mu dělá šestadvacetiletý Michael Lüftner, jehož po sportovní stránce vychovaly Teplice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *