20/04/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83162348 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Norská fotbalová liga se sice ve sportovních kruzích netěší bůhvíjak vysoké popularitě, několik českých fotbalistů se v ní ale během posledních let přesto objevilo.
“File:Zdeněk Ondrášek, CZE-NIR 2019-10-14 (1).jpg” by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Když se člověk vydá na dráhu profesionálního fotbalisty, většinou vidí budoucnost spjatou s předními evropskými soutěžemi, kde bude moci po boku anglických, francouzských, italských nebo španělských hvězd bavit fanoušky svými sportovními kvality. Jakmile ale dojde na střet s realitou, nezní už špatně ani nabídka ze země, kde kopaná rozhodně nehraje první housle. Možná se budete divit, kolik českých hráčů si v minulosti zahrálo kupříkladu norskou Eliteserien. Jejich jména a životní příběhy jsme pro vás sepsali v následujících řádcích.

Zbyněk Pospěch

Sedmatřicetiletý odchovanec opavské fotbalové školy strávil téměř celou svou kariéru v domácím fotbalovém prostředí. Hrával za Slovácko, Spartu, Brno, Slavii, Duklu nebo Slovan Liberec, jemuž v sezóně 2005/2006 pomohl k zisku mistrovského titulu. Krátce na to si odskočil na své debutové zahraniční angažmá do norského klubu Odd Greenland, kde už ovšem tolik úspěšný nebyl. V devatenácti soutěžních zápasech vstřelil pouhé čtyři branky a navíc neodvrátil sestup z tamní nejvyšší soutěže, takže se po sezóně opět stěhoval. Tentokrát se vydal do sousedního Slovenska, ani zde se ale neohřál déle než rok. Podobně dopadla i německá mise v klubu Energie Cottbus v roce 2014, kdy si Pospěch definitivně uvědomil, že díru do světa mimo rodnou zemi jednoduše neudělá.

Martin Fillo

Nějaký čas v dalekém Norsku strávil také šikovný záložník Martin Fillo. Ten v roce 2007 poprvé opustil mateřskou sukni Viktorie Plzeň a vydal se do klubu Viking FK, který v historii tamní nejvyšší soutěže osmkrát získal titul mistra. Rodák z Plané se na nové adrese uvedl znamenitě, po dobu dvou let pravidelně nastupoval a dokonce zvládl nastřílet úctyhodných čtrnáct branek. Kdyby se možná nerozhodl pro návrat do České republiky, možná by udělal lépe. V nabitém plzeňském kádru, který se z nuly nečekaně vypracoval mezi tuzemskou elitu, totiž nedostával tolik prostoru, kolik by si vzhledem ke svému umu zasloužil. Namísto toho putoval z jednoho hostování na druhé, až nakonec raději přestoupil do Teplic. Od roku 2018 hraje za Baník Ostrava, kterému pomáhá objevit dávno zašlou slávu a letos s ním dokonce bude bojovat v nadstavbě Fortuna ligy mezi šesti nejlepšími kluby.

Josef Kaufman

Po boku Martina Filla v barvách norského klubu Viking FK jeden rok nastupoval také obránce Josef Kaufman. Odchovanec Pardubic se tehdy pravidelně účastnil mládežnických reprezentačních akcí a na klubové scéně se mohl pyšnit čtyřmi roky v barvách prvoligových Teplice, které hrály na absolutním vrcholu svých možností. Platil za jednoho z nejnadějnějších absolventů české fotbalové školy, bohužel však s talentem nenaložil příliš dobře. Na severu Evropy fatálně pohořel a do hry se dostával jen zřídkakdy. Stejný příběh jej čekal i po přesunu do pražské Slavie, v jejíž sestavě po tři roky jen marně hledal uplatnění. Že vám jméno Josef Kauman nic neříká? Není se čemu divit. Šestatřicetiletý bek už totiž v profesionální sféře dávno nepůsobí, protože ani následný návrat do Teplic už kariéru vzkřísit nepomohl.

Bořek Dočkal

Jednatřicetiletý Bořek Dočkal se do sestavy pražské Sparty navrátil po dlouhém zranění a přestože zatím úplně nenavázal na své dřívější výkony, vedení klubu si od něj do budoucna hodně slibuje. Není se ostatně čemu divit. Statistiky několikanásobného reprezentanta totiž zdobí několik cenných trofejí a také zajímavých zahraničních misí. Okusil čínský fotbal, americký fotbal, turecký fotbal a na dva roky si vyzkoušel dokonce i prostředí studeného Norska. Tam v barvách Rosenborgu FK od samého počátku nastupoval v základní sestavě, výrazně také přispěl k úspěšnému tažení Evropskou ligou během sezóny 2012/2013. Na odchovance TJ Bohemia Poděbrady v Trondheimu velice rádi vzpomínají a kdyby bylo na nich, klidně by si jeho opětovné angažmá dokázali představit i nyní.

Zdeněk Ondrášek

Velice povedenou norskou zastávku má za sebou také jednatřicetiletý útočník Zdeněk Ondrášek, který po odchodu z Českých Budějovic brázdil fotbalové trávníky v barvách Tromsø IL. Tam se rodák ze Strakonic vytáhl celkem šestatřiceti přesnými zásahy během tří let a zájem dalších zahraničních klubů na sebe zákonitě nenechal dlouho čekat. Odchovanec Stříbra následně působil v polském Krakově, kde si střelecké kopačky rovněž nezapomněl a vyloženě zářil. Nakonec jako jediný český zástupce v zámoří zakotvil v americkém Dallasu, kde znovu hraje na vysoké úrovni a loni si dokonce vysloužil první pozvánku do českého národního týmu. Nebýt však povedeného startu v Norsku, bůhví, jak by to s jedovatou “Kobrou” nakonec dopadlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *