19/06/2024

By Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 at, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69671889 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Veškerá bezpečnostní opatření, která české kluby přijaly s vidinou účasti v evropských pohárech, mohla kvůli přístupu tuzemské fotbalové reprezentace a dvěma přátelským zápasům vyjít vniveč.
By Ailura, CC BY-SA 3.0 at, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Veškerá bezpečnostní opatření, která měla elitní trojici českých klubů preventivně chránit před případnou kontumací v evropských pohárech, málem vyšla vniveč kvůli poměrně laxnímu přístupu fotbalové reprezentace před dvěma nadcházejícími přátelskými zápasy. Přitom právě astronomické příjmy plynoucí z účasti v prestižní Lize mistrů či její o něco méně lukrativní sestřičce jsou pro další fungování tuzemských týmů důležité – ne-li naprosto zásadní.

Slavia hraje o pořádný balík a nechce zbytečně riskovat

SK Slavia Praha je v současné době nejen úřadujícím mistrem české nejvyšší soutěže, ale také hlavním zdrojem kvalitních hráčů pro tuzemský národní tým. Do nadcházejících zápasů Ligy národů UEFA povolal kouč Jaroslav Šilhavý (shodou okolností taktéž vysloužilý slávista) hned osm klíčových postav sešívaného mužstva, jmenovitě Ondřeje Koláře, Ondřeje Kúdelu, Davida Hovorku, Jana Bořila, Vladimíra Coufala, Lukáše Masopusta, Petra Ševčíka a Lukáše Provoda. Když na veřejnost prosákla zpráva o reprezentačním masérovi a jeho pozitivním nálezu na koronavirus, předseda představenstva Jaroslav Tvrdík si okamžitě dohodl schůzku s vedením FAČR, na níž prý mimo jiné probíral možnost stažení všech klubových opor. To samé ostatně požadovala i drtivá většina fanoušků, která se pod jeho statusem na Twitteru vyjádřila.

Lze se divit jejich logické a naprosto přirozené opatrnosti? Pražany už za tři týdny čeká sveřepý souboj o účast v základní skupině Ligy mistrů, která skýtá štědrý finanční benefit okolo půl miliardy korun. Propuknutí nákazy však může veškerou snahu o opatrnost v měsících předešlých poslat nenávratně do kopru. Pokud se má dobrý hospodář rozhodnout, jestli zbytečně riskovat kvůli dvěma přátelským zápasům, které většinu národa (co si budeme nalhávat) stejně nezajímají, nebo raději udělat vše pro to, aby v nejdůležitější den sezóny všechno klaplo podle plánu, správná odpověď musí být i člověku neznalému dané problematiky naprosto zřejmá.

Spartu případná kontumace zamrzí, ale nepoloží. Plzeň hraje o všechno

Ať to už ale dopadne jakkoli, fungování pražské Slavie není na výše zmíněné částce bezpodmínečně závislé. Klub díky spanilé jízdě evropskými soutěžemi masivně vydělal už v sezóně předešlé. Navíc se zahojil taktéž prodejem několika klíčových fotbalistů, jen za Tomáše Součka inkasoval rekordních 540 milionů korun. Případná kontumace by po finanční stránce zřejmě neuškodila ani skvěle zajištěné Spartě, která s pořádnou dávkou štěstí postoupila rovnou do základní skupiny Evropské ligy. Také její hráči se nyní nacházejí ve výběru Jaroslava Šilhavého a vzhledem k okolnostem tím do jisté míry riskují. Konkrétně hovoříme o Adamu Hložkovi, Ondřeji Čelůstkovi a kapitánu Bořku Dočkalovi. Letenští se však mohou částečně utěšovat faktem, že jejich boj v Evropě startuje až během měsíce října.

FC Viktoria Plzeň má v nominaci pro nadcházející reprezentační duely se Slovenskem a Skotskem sice nejmenší počet hráčů (Jakuba Brabce a Lukáše Kalvacha), paradoxně jí ovšem může pozitivní nález a s ním spojené riziko kontumace uškodit nejvíce. Svěřenci Adriána Guľy neuspěli v Lize mistrů, koncem září je proto čeká alespoň (povinné) třetí předkolo Evropské ligy. Budoucnost západočeského klubu závisí právě na evropských penězích a pokud nějaký ročník vyjde naprázdno, automaticky to znamená potíže. V neposlední řadě nejspíš ani nemusíme zmiňovat, jak může pohárová neúčast všech elitních týmů zamávat s důležitým koeficientem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *