04/03/2024

Česká pošta oznámila zdražování během necelého roku hned čtyřikrát. První zdražení přišlo loni v listopadu, druhé následovalo od ledna a třetí hned vzápětí od února. Červencové zdražení tak bude čtvrté během devíti měsíců.

Listové zásilky

Zvyšování ceny a služeb se dotkne i České pošty, která od července 2023 upravila ceny listových zásilek. Například poslání doporučeného dopisu stojí nyní o 10 Kč více (tj. 72 Kč), obyčejné psaní se zvedlo o 4 Kč. Nadále bude platit, že držitelé zákaznické karty Česká pošta, budou mít cenu výhodnější o jednu až dvě koruny.

Známka za 34 korun

Červencové zdražení zasáhlo i známky, nyní již jeden kus stojí 34 Kč.

Česká pošta zdražuje, ale kvalitnější/rychlejší službu však nečekejte. Se zdražením se prodloužila doba pro doručení. Listové zásilky nebudou doručovány do dvou dní od podání, ale až do tří dnů. Tento model Česká pošta doručování listovních zásilek zkoušela pouze na 17 dodávacích provozovnách, aniž by na to klienty upozornila.

Výběr důchodu

Navýšení se bude týkat i výběru důchodu v hotovosti. Nyní se hradilo 29 Kč, od září 2023 bude poplatek o 6Kč vyšší. Týkat se to bude poživatele důchodu, kterým byl důchod přiznán do 1. března 2010. U důchodu přiznaný od 1.ledna 2010 hradí náklady příjemce důchodu, kdy je částka odečtena z důchodu. Předtím výplatu v hotovosti hradila Česká správa sociálního zabezpečení.

Ušetřit za poplatek za výběr důchodu v hotovosti můžeme tak, že nám důchod bude vyplácen na bankovní účet – může být zasílán i na účet manžel/manželky ale v žádosti musí být podepsáni oba manželé.

Foto: Shutterstock

Zdražení služby SIPO

Zároveň opětovně zvedne některé poplatky za službu SIPO a od října zavedla pětikorunový poplatek i za zasání e-mailového potvrzení o bezhotovostním inkasu z bankovního účtu.

Konec České pošty?

Koncem března státní podnik oznámil, že zruší 300 poboček a propustí přibližně 1500 zaměstnanců. Jde o první z kroků vedoucích k transformaci firmy, která je dlouhodobě ztrátová. Loni zvýšila ztrátu o miliardu na 1,725 miliardy korun.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskaposta, Penize