Již dávno nejsou časy, kdy se na naše stoly dostával salám, jenž byl synonymem pravé chuti a kvality. Vzpomínky na osmdesátá a devadesátá léta jsou plné salámů, které byly skutečně masité a chutné. Naproti tomu dnešní trh je přesycen levnými variantami, jejichž chuť a kvalita zaostávají. Přitom kvalita masa v těchto výrobcích často ustupuje množství vody a chemických stabilizátorů.
Kapitalismus versus socialismus: Hra s vodou v masných produktech
Vzpomínáme-li na socialistickou éru, obvykle se zmiňuje její bída a nedostatky. Překvapivě, pokud jde o kvalitu masa, byla situace jiná. Tehdy masné výrobky obsahovaly pouze asi 3 % vody. Dnes se v masných produktech, plných stabilizátorů a aditiv, nachází až 30 % vody. Zákazníci tak nevědomky kupují jednu z nejdražších vod na trhu.
Normy ČSN: Jak jejich změna ovlivnila trh s masem
Rok 1994 přinesl zásadní změnu, kdy se normy ČSN (české technické normy) přestaly považovat za státní a povinné. Důsledkem bylo uvolnění pravidel, což vedlo k výrobě masa s vysokým obsahem vody. Tato změna normativů umožnila výrobcům využívat volnějších standardů, často na úkor kvality masa.
Cena masných výrobků: Včera a dnes
V dobách socialismu dosahovaly ceny masa výrazně vyšších hodnot v přepočtu na dnešní měnu, a to navzdory lepší kvalitě masa. Spotřebitelé považovali kotlety a kuřecí maso za luxusní zboží. Dnes, i přes vyšší dostupnost, platíme za maso s nižší kvalitou podobné částky.
Není nutné konzumovat maso každý den, a rozhodně ne za každou cenu. Existují alternativy, které mohou nabídnout lepší kvalitu masa nebo jiné stravovací možnosti. Jde o to, vybrat si produkty, které odrážejí naše hodnoty a preference.
Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskyrozhlas, e15
Desetkrát dražší, než jinde. Češi, nejvíce odíraný národ v Evropě, píše ekonom
„Češi jsou nejvíce odíraným národem v Evropě,“ shrnul ekonom Lukáš Kovanda. „Češi drží pusu a krok,“ prohlásil Kovanda, a to v souvislosti s analýzou dat z OECD a Světové banky, kdy na X sdílel procentuální údaje zemí EU o tom, na jakou částku své vytvořené hodnoty si pracovníci v jednotlivých zemích přijdou. V Česku je to pouze 67 procent. Lépe jsou na tom Slováci, Řekové i Poláci.
Sdílej
Desetkrát dražší, než jinde. Češi, nejvíce odíraný národ v Evropě, píše ekonom
„Češi se nechávají ‚odírat‘ jako žádný jiný národ v Evropě. Na své výplatnici totiž vidí nejmenší část hodnoty, kterou skutečně vytvoří,“ sdílel na sociální síti X ekonom Lukáš Kovanda. Data vyplývají z OECD a Světové banky z roku 2022. Ekonom porovnával hodnotu, kterou v průměru pracovníci v jednotlivých zemích vytvoří s tím, kolik toho ve skutečnosti dostanou zaplaceno. „Zachycují tedy zhruba právě to, jaká část pracovníkem vytvořené hodnoty zůstává v jeho kapse,“ vysvětlil ekonom.
V České republice se jedná pouze o 67 procent. „Pracovníci v Česku jsou na tom v dané statistice hůře dokonce i než jejich kolegové v dalších zemích Visegrádské čtyřky,“ uvedl Kovanda. Lépe než Češi jsou na tom podle Kovandových statistik i Maďaři s 68 procenty, Slováci s 70 procenty, ale i třeba Poláci s 85 procenty.
Oproti tomu nejvíce částka, kterou lidé odpracují a poté na výplatní pásce dostanou, odpovídá v Belgii, a to takřka sty procenty. Nad devadesát procent vyplacené částky z hodnoty, kterou pracovníci vytvoří, se poté dostanou Francouzi (95 %), Slovinci (94 %), Rakušané (94 %), Španělé (94 %), Němci (93 %), Nizozemci (91 %) i Litevci (91 %).
Jedním z důvodů pro to, proč čeští pracovníci dostanou zaplaceno méně než odpracují, je podle Kovandy odliv vytvořeného bohatství z České republiky do zahraničí. Stovky miliard korun odcházejí z Česka každým rokem v podobě dividend tuzemských dceřiných firem vyplacených jejich matká
ČSN znamená Československá státní norma, pak byla PN tj. podniková norma. Jenže kvalita masa nebyla nijak velká díky složení krmiva,
hnus a smrad se táhne z Bruselu!!!
Prosím vás, kdy a kde byl komunismus? Tato hloupost se vyskytuje stále a pořád dokola. Jen nevzdělanci a negramoti si pletou význam komunismus a socialismus (NELZE ZAMĚŇOVAT). Sice zde byla politická strana KSČ, ale komunismus nikde (v žádném jiném státě) a nikdy. Pokud existuje jen jediný kapitalista, nelze vybudovat komunismus – tedy ani v bývalé ČSSR nebyl a nemohl být žádný komunismus! Pokud by se současná KSČM stala součástí vládnoucí koalice, tak rovněž v ČR nebude komunismus.
Maso obsahuje 50-80% vody. To ví každý, kdo nechyběl v sedmé třídě ZŠ na biologii. 3% vody obsahuje maso sušené a to za socialismu neexistovalo. Tak max sušený salám jako turisťák. Samozřejmě tučná masa, a tedy méně libová a tedy méně zdravá masa obsahují více tuků a méně vody. Různá aditiva a tedy i konzervanty a chemické přídavky existovaly i za socialismu, ale neexistovaly na ně žádné normy, takže ty potraviny byly často problémové a jejich závadnost se tajila. Podle některých studií trpíme, na kvalitu tehdejších potravin do současnosti, vyšším výskytem rakoviny. Kvalitního masa byl nedostatek a to zejména proto, že se (nejvíce v 80-tých) letech vyváželo na západ za valuty. To jsou lehko ověřitelná fakta. A troufám si říct, že jsem, těmito pár slovy, zde napsal mnohem hodnotnější faktičtější článek než pod který píši.