V České republice se v posledních letech rozmohl velký nešvar, na který teď začnou lidé ve velkém doplácet. Nejde o nic jiného než takzvané prašivé dluhopisy. Ty vydávaly společnosti, které se tvářily jako zavedené, prověřené a rostoucí. Jednoduše z lidí vylákaly peníze na svůj byznys, který byl přitom neudržitelný.
Vybraly se velké peníze
Teď se začíná ukazovat, jak moc velká chyba to byla. Řada Čechů se přitom nechala přesvědčit, aby do takových dluhopisů vložila velkou část svých úspor. Bylo to prezentováno jako bezpečná alternativa ke spořicím účtům, které v určité době nenesly takřka žádný úrok. Naopak dluhopisy nabízely třeba 7 až 8 % ročně, což se zdálo být lákavé.
Pakliže byste si ale srovnali riziko, jaké podstupujete jejich nákupem, a naopak možný výnos, bylo by to ještě málo. Nikdo lidem totiž neřekl, že je zde poměrně vysoká pravděpodobnost, že dané firmy zkrachují a oni nejenže neuvidí daný úrok, ale dokonce přijdou i o jistinu, kterou do nich vložili.
To se podle všeho aktuálně děje se společností Unipro Capital, která od Čechů vybrala miliardy korun, podobně jako jiné společnosti, jako například již zkrachovalý Premiot Group. Ovšem před Uniprem varovala dokonce i Česká národní banka.
Upozornění nepomohlo
“Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost UNIPRO Capital a.s. veřejně nabízí investici do zelených dluhopis, o které v rozporu se skutečností prohlašuje, že je ověřena ČNB. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, neboť Česká národní banka neschválila prospekt dluhopisů,” informovala ČNB. Dané varování vyjede na webu mezi prvními, pokud zadáte dotaz na tuto společnost.
Přesto si mnozí nedali říct a do dluhopisů své peníze vložili. Jak teď upozornil Deník N, firma už řeší finanční problémy a nevyplácí úroky ani jistiny. “Již 3 měsíce po splatnosti jistiny a stále nevrátili. Varuji ostatní potenciální investory,” uvedl v jedné z internetových recenzí investor Miloslav Dlouhý. To potvrzují také další, kteří mají problém s vrácením jistiny.
Čtěte také: Byt jako investice už nefunguje. Více vám přinese i obyčejný spořicí účet
Přesně takhle většinou příběhy prašivých dluhopisů končí. Lidé se postupně dozvídají, že svých peněz už se nedomohou. Firmy pak směřují do insolvence a krachují. Pokud se podaří zpátky získat třeba 10 %, je to považováno za úspěch.
Foto: Shutterstock
Proč firmu ČNB nedala k soudu, když t rdila, že je prověřená, a nebyla to pravda?
Vydat alibisticky upozornění, a koukat, co se bude dít dále, to umí evidentně kde kdo.
Nechci se zastávat toho, kdo sáhne po něčem, co slibuje výnos více jak 2x větší, než ostatní zavedené firmy či instituce. A navíc nedbá “upozirnění” ČNB. Ale ta také mohla udělat i něco více, než vydat upozornění. Ať si pan guvernér s tím svým “ansáblem” sáhnou do svědomí! Pak – li, že nějaké mají!