19/06/2024

V posledních letech se investice do bytů jevila jako bezpečný přístav pro mnohé investory. Představa jednoduchého zhodnocení peněz prostřednictvím nákupu nemovitostí byla lákavá. Avšak současný ekonomický vývoj přináší zásadní změny. Hrubý výnos z nájmů v Česku dosahuje pouhých 3,7 procenta ročně, což je jedno z nejnižších čísel v Evropě.

Změna trendu: Investice do bytů vs. spořicí účty

Ještě nedávno představovala koupě investičního bytu výhodnou možnost, jak zhodnotit peníze bez značného rizika. Nízké úrokové sazby činily tuto investici výnosnější než například dluhopisy. Dnes se však obrázek mění. Některé spořící a termínované účty nabízejí lepší výnosy, což narušuje původní výhodnost investic do nemovitostí.

Hlavní překážky: Nedostupnost a vysoké ceny

Český trh s bydlením se potýká s vysokými cenami a nízkou dostupností. Zvláště v Praze a dalších velkých městech se stává bydlení luxusem. Ceny bytů a domů za posledních dvanáct let více než zdvojnásobily. I přes mírné zlevnění letos, dostupnost bydlení zůstává problémem.

Realitní trh: Zdražení nemovitostí

Podle poradenské společnosti Deloitte průměrná cena bytu v Česku dosáhla na konci druhého čtvrtletí téměř 91 tisíc korun za metr čtvereční. V Praze je situace ještě markantnější s cenami dosahujícími téměř 115 tisíc korun za metr, a u novostaveb až 152 tisíc korun za metr. Tento trend má zásadní dopad na výnosnost investic do bytů.

Foto: Shutterstock

Mezinárodní srovnání: Česko zaostává

V porovnání s ostatními státy EU, Česká republika v hrubých výnosech z pronájmu zaostává. Lepší výsledky nabízejí investiční byty v Bulharsku, Polsku, Španělsku, Portugalsku nebo v Irsku. Hrubý výnos z nájmů v těchto zemích přesahuje 5 procent.

Hypotéky a pronájem: Nevyrovnaná rovnice

V minulosti činže často pokrývala měsíční splátky hypoték, ale dnes je to vzácnost. S růstem úrokových sazeb a cen nemovitostí je čím dál těžší splácet hypotéku z pronájmu, zvláště v metropolitních oblastech.

Zhodnocení: Přehodnocení role bytových investic

Investice do bytů už nejsou tak atraktivní, jak bývaly. Alternativy jako spořící a termínované účty nabízí srovnatelné či dokonce lepší výnosy. Český realitní trh zažívá období významných změn, které nutí investory přehodnotit své strategie.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hrot24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *