27/07/2024

Pětitisícikoruna představuje nejvyšší nominální hodnotu ve škále české měny. Letos na podzim se dočkáme její nové podoby. Aleš Michl, současný guvernér České národní banky (ČNB), přichází s vydáním nové série, která se stane tečkou za dlouholetou tradicí a zároveň odrazem neustálé inovace.

Inovace v tisku, kontinuita v designu

I přes technologické inovace v oblasti tisku se nová pětitisícikoruna bude držet osvědčených parametrů. Design zůstává věrný originálu od Oldřicha Kulhánka a v oběhu zůstanou i stávající vzory z minulých let. Staré a nové bankovky se možná na první pohled neliší, avšak ČNB považuje tyto novinky za klíčové pro efektivnější sledování a správu peněžního oběhu.

Modernizace pro efektivitu

Modernizace bankovek odpovídá nejen technologickému pokroku, ale také snaze ČNB zjednodušit a zefektivnit peněžní oběh pro občany České republiky i pro zahraniční návštěvníky. Když se pětitisícikoruny z roku 1999 stahují z oběhu, směřuje to k logičtějšímu systému.

Proč právě nyní?

Datum vydání nových pětitisícikorun není náhodné. Slaví se výročí vzniku Československa, připomínající národní dědictví a historii. Navíc ČNB s tímto krokem reaguje na přirozený vývoj opotřebení starších bankovek a potřebu jejich nahrazení.

Foto: Shutterstock

Očekávaný dopad na oběh měny

S téměř 29 miliony pětitisícovek v oběhu na konci minulého roku a s podílem 5,5 % na celkovém množství bankovek v oběhu, zůstává pětitisícikoruna důležitou součástí finančního ekosystému. Nové bankovky budou postupně uvolňovány do oběhu, s cílem zabezpečit hladký a bezpečný peněžní oběh.

Budoucnost bankovek a zjednodušení pro obyvatele

Zatímco centrální banka stahuje starší vzory bankovek, aby udržela v oběhu preferovaný jednotný vzor pro každou nominální hodnotu, pětitisícikoruna z roku 1999 si zachovává své místo. Avšak s příchodem nového vzoru se zdá, že i její dny v oběhu mohou být sečteny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Penize, CNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *