19/06/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Organizátoři Bostonského maratonu rozhodli, že akce se kvůli pandemii po 124 letech neuskuteční. Smutná zpráva v nás vyvolává vzpomínky na nejčernější den v historii závodu, konkrétně 15. duben 2013.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Organizátoři tradičního Bostonského maratonu rozhodli, že se akce kvůli pandemii nového koronaviru poprvé po 124 letech neuskuteční. Dle svých slov by totiž nedokázali s klidným svědomím zaručit bezpečnost všem zúčastněným běžcům, zaměstnancům ani divákům. Smutná zpráva vyvolává vzpomínky na nejčernější den v historii závodu, konkrétně 15. duben 2013. Tehdy kolem třetí hodiny odpolední došlo k teroristickému útoku, který si vyžádal tři oběti na životech a minimálně dalších čtrnáct lidí si odneslo trvalé následky v podobě amputovaných končetin. Pachatelé byli nakonec dopadeni, ještě předtím však zabili policistu Seana Colliera během přestřelky. Tragická událost se stala předlohou pro filmový snímek Patriots Day, kde hlavní roli ztvárnil Mark Wahlberg.

Když Bostonský maraton, tak jedině pro všechny

Bostonský maraton se tradičně koná ku příležitosti oslav amerického státního svátku s názvem Den Patriotů. První ročník se uskutečnil už v roce 1897, což z něj dělá vůbec nejstarší závod svého druhu na světě. V historii byl doposud jen jedinkrát zrušen, konkrétně na konci první světové války. A pandemie nového koronaviru, která si na území USA vyžádala už přes sto tisíc obětí, se stane dalším důvodem, proč závodníci nevyběhnou do ulic města. Organizátoři dlouhou dobu přemýšleli nad různými variantami a nakonec usoudili, že nejsou schopni zajistit bezpečnost běžcům, zaměstnancům ani divákům. Akce totiž každoročně přitáhne zhruba 20 000 nadšených sportovců a přibližně půl milionu fanoušků rozprostřených podél závodní tratě.

Nabízelo se ještě alternativní řešení. Počet účastníků akce se mohl snížit na pouhých 200 profesionálů, kteří by se proháněli liduprázdnými ulicemi Bostonu. To však starosta města Martin Walsh zásadně odmítl. Závod by prý ztratil ono kouzlo, kvůli němuž se celá desetiletí těší obrovské popularitě.

Pohled do tragické historie Bostonského maratonu

Zrušení Bostonského maratonu je sice nepříjemnou zprávou pro všechny jeho skalní fanoušky, na druhou stranu však zdaleka nedokáže vyvážit tragičnost téže události z roku 2013. Dne 15. dubna přibližně ve tři hodiny odpolední došlo k odpornému teroristickému útoku. Dvě bomby vyrobené z tlakových hrnců vybuchly v cílové rovince závodu a zranily více než 170 osob. Tři lidé zemřeli a minimálně čtrnáct dalších se musí do konce života potýkat s trvalými následky v podobě amputovaných končetin. Za pachatele byli označeni bratři Carnajevovi, kteří se krátce na to dostali do policejní přestřelky. Džochar při ní zahynul, Tarmelan unikl. Policisté jej však dopadli o den později. Při zmíněné přestřelce zahynul kromě jednoho z pachatelů také policista Sean Collier.

Rodiny obětí z Boylston Street se v roce 2019 dočkali zveřejnění památníku přímo na místě, kde ke krvavému incidentu došlo. O tragické události byl v roce 2016 natočen film Patriots Day, kde se objevila řada slavných herců v čele s Markem Wahlbergem, Kevinem Baconem, J. K. Simmonsem či Johnem Goodmanem. I po letech vám shlédnutí snímku vyvolá husí kůži a nepříjemný pocit beznaděje, který lidé tehdy museli zažívat.

Zdroje: Wikipedia, The Guardian

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *