Může se to přihodit prakticky každému, a také se to velmi často děje. Jednoho dne vám bude volat někdo z banky, ale tentokrát nebude nabízet nové produkty, nýbrž vám bude poněkud zvláštně sdělovat, že na vašem účtu jsou z pohledu banky podezřelé transakce, které musíte okamžitě vysvětlit.
Nepříjemné chvíle
Jenže vy jste pochopitelně nic nekalého ani podezřelého nedělali. Pouze dostáváte peníze a za něco je také vydáváte. Přesto vás ale nějaký systém vyhodnotil způsobem, který si vyžaduje nepříjemnou kontrolu. Na Twitteru na tyto praktiky upozornil Tomáš Chytil, který zveřejnil několik skenů výzev od banky ČSOB.
Ta se doslova dožadovala detailů k transakcím, které dotyčný provedl. Šlo například o vklad větší částky, u kterého chtěla vědět, odkud peníze pocházejí a jaký je jejich účel. Lidé se pod příspěvkem podivovali nad tím, že si banka může něco takového dovolit.
Další ovšem reagovali s tím, že jim se stalo úplně to samé. “Kvůli tomu jsem odešel od Komerční banky. Tam mě vyslýchali i kvůli pár tisícovkám. Ne že ostatní to nezačnou dělat taky,” uvádí jeden z klientů. “To je ten kapitalismus?” dotazuje se další.
Nic vám neřeknou
Celé situaci obvykle příliš nepřispívá, že banky jsou v tomto ohledu vždy tajemné. Když se jich zeptáte, co jste udělali a proč takové informace potřebují vědět, jednoduše vám to nesdělí. Stejně tak když doložíte například daňová přiznání nebo nejrůznější potvrzení o původu peněz a zeptáte se, zda je takto všechno v pořádku, je na druhém konci obvykle ticho.
Obvykle ovšem to, zda kontrole vaše informace stačily nebo nikoliv, poznáte jednoduše. Buď se nikdo další neozývá a vy můžete své účty bez problémů používat dále, nebo vám naopak přijde upozornění, že vám banka ruší účet a ať si do dvou měsíců převedete své prostředky jinam.
Čtěte také: Česká banka razantně zvedla úrok na spořicím účtu. Kdo tam nedá peníze, prodělá. Jinde je to bída
V takovém případě se ale opět nedozvíte, co jste udělali špatně. Banka účet zruší na základě smlouvy, kde je uvedeno, že tak může učinit bez udání důvodu. To obvykle udělá i tehdy, když jí při kontrole odmítnete součinnost, jak potvrzuje řada klientů, které to potkalo.
Foto: Shutterstock
Když se rozkládala česká zem banky chrochtaly blahem. Peníze se mezitím v tichosti odklonily na zahraniční účty kde bankám zůstaly poloprázdné účty. Vynalezl se nový způsob vyvlastňování, znárodnění stačí vhodně proškolit personál aby banka našla cestu jak přijít lehko k uloženým penězům. Z drobných střadatelů, kteří mají na přežití na pár měsíců které přijdou v dnešní době o zaměstnání.
Praktické naplnění AML zákona.
Naprosto neskutečná drzost. Co je bance do toho za co já utrácím..? Přispěla mi snad na to?. Kdyby se mi něvi takového stalo, tak ne, že mi ukončí účet. Okamžitě bych s nimi končila já..