23/06/2024

Záleží vám na tom, co se děje ve světě médií? Věděli jste, že od roku 2025 se mohou zvýšit koncesionářské poplatky? Přečtěte si, jak se to dotkne i vašeho automobilu.

Koncesionářské poplatky a zvyšování cen

Rozhlas a televize nejsou v Česku zdarma. Od roku 2025 je očekáváno zvýšení koncesionářských poplatků: televizní o 25 Kč, na celkových 160 Kč měsíčně, a rozhlasový o 10 Kč, na 55 Kč za měsíc. Na první pohled to může znít nepatrně, ale co když vám řekneme, že se to netýká jen domácností, ale i vašich vozidel?

Domácnosti versus podnikatelé

Zatímco domácnosti mají výhodu v tom, že platí poplatek jednou za všechna auta a televize, podnikatelé a firmy stojí před složitější situací. Platí za každý přístroj, a dokonce i za každé auto, které je vedené na IČO. Pokud tedy vaše firma vlastní více vozidel s rádiem, připravte se na vyšší poplatek. 

A důležité upozornění: poplatek je nutné platit i v případě, kdy auto nemá vestavěné rádio, ale zaměstnanec v něm poslouchá svůj vlastní přijímač.

Jak je to s auty s televizí?

Technologie se vyvíjí neustále vpřed a auta s televizním přijímačem jsou stále víc populární a běžné, než tomu bylo dosud. Když jsme se ptali na infolince České televize, bylo nám řečeno, že v tuto chvíli se za tato auta neplatí poplatek, protože se bere v úvahu vlastnictví fyzické televize, a ne pouze schopnost přijímat signál.

Foto: Shutterstock

Co nás čeká v budoucnu?

Zatímco zvýšení poplatků je téměř jisté, mnoho dalších změn je ještě v procesu rozhodování. Můžeme očekávat osvobození pro OSVČ či další úpravy. Je třeba sledovat novinky a být připraven na případné změny.

Pokud vlastníte auto, je důležité se informovat o chystaných změnách v koncesionářských poplatcích. Držte se v kontaktu se svým poskytovatelem médií a sledujte novinky, abyste byli vždy v obraze.

Foto: Shutterstock, zdroj: Poplatky.ceskatelevize, E15

3 názory u článku “Autorádio vám může hodně zavařit. Hrozí vám totiž placení koncesionářského poplatku

  1. Už od koronafašismu se na ČT nedívám a ČRO neposlouchám. Ale platit musím. To je ten pravej fašismus….

  2. Já bych doporučoval automobilkám nabízet rádio jako volitelné příslušenství. Já v autě poslouchám výhradně audioknihy, takže za mě by zaměstnavatel jen vyhazoval peníze.

  3. Pokud budu muset platit za rádi v autě navíc, pak bych měl mít právo dostat peníze zpět od Rozhlasu, jelikož neposlouchám rádio doma, jelikož jsem v Autě a zase naopak, když jsem doma měli by vrátit peníze za to, že neposlouchám rádio v autě a navíc by měli vrátit peníze za to, že neposlouchám rádio třeba že jsem v bazénu či na houbách a pod, kde rádio nemám sebou a ani v telefonu.
    Prostě bych měl platit jen za poslech rádia české státní společnosti, soukromé rádia jsou placena z reklam. Nejlepší by bylo, kdyby jsme si mohli koupit poslech rádia, pokud bychom chtěli jej poslouchat. Již dlouhé roky neposlouchám český rozhlas a téměř nesleduji ČT a pokud bych měl platit jen za to že je chci sledovat v určitý čas, pak bych z největší pravděpodobností ušetřil všechny peníze co dnes musím za to platit. Smířil jsem se s tím, že mám kanály jak v rádiu či v televizi plné reklam a proto za to nemusím platit. Oni chtějí abych je poslouchal a ne já.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *