16/07/2024

"File:Mike Babcock (cropped portrait).jpg" by Holland_Zetterberg_Babcock.jpg: Tom Gromak *derivative work: Connormah is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Slavný hokejový trenér Mike Babcock si pohár hořkosti vypil až do dna. Po listopadovém vyhazovu z Toronta nemohl zavadit o práci, vzal proto funkci dobrovolného konzultanta na univerzitě.
“File:Mike Babcock (cropped portrait).jpg” by Holland_Zetterberg_Babcock.jpg: Tom Gromak *derivative work: Connormah is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Slavný hokejový trenér Mike Babcock si pomyslný pohár hořkosti vypil až do dna. Po svém listopadovém vyhazovu z klubu Toronto Maple Leafs čelil obvinění ze šikany bývalých svěřenců, kvůli němuž dlouho nezavadil o novou práci. Jelikož se žádný účastník NHL s nabídkou doposud neozval, vzal kanadský lodivod zavděk alespoň funkcí dobrovolného konzultanta univerzitního týmu. Tam však může na snové finanční odměny rovnou zapomenout, ve skutečnosti mu na bankovním účtu nepřistane ani jeden jediný dolar.

Kdysi uznávaný muž skončil v propadlišti dějin

Sedmapadesátiletý hokejový kouč Mike Babcock z pohledu historie bezesporu patří k nejvýraznějším postavám zámořské NHL. Přísně vyhlížející Kanaďan má za sebou řadu zajímavých štací, mezi nimiž vyčnívá především povedená mise v klubu Detroit Red Wings, kterou okořenil ziskem cenného Stanley Cupu. Kromě toho vedl hokejisty Anaheimu Ducks a dvakrát se dokonce postavil do čela kanadské hokejové reprezentace. Té pomohl k triumfu na mistrovství světa i zimní olympiádě, jako jediný trenér proto patří do prestižního Triple Gold Clubu.

Poslední angažmá v Torontu mu ovšem rozhodně nevyšlo podle představ. Pouhé tři měsíce neuspokojivých výsledků vystavily jeho snažení stopku, lavičku Maple Leafs opustil jako spráskaný pes. Cestu k další zajímavé přestupní stanici mu následně zkomplikovala kauza šikany, z níž bylo obviněno hned několik uznávaných lodivodů.

Zámořským hokejem otřásla kauza šikany ze strany populárních koučů

Bill Peters, Marc Crawford, John Tortorella a Mike Babcock patří k legendám zámořské trenérské školy. Alespoň tak tomu donedávna opravdu bylo. Renomé zkušených koučů nicméně výrazně pošpinila kauza s krycím názvem “hokejové MeToo”. Někdejší svěřenci výše zmíněných mužů se veřejnosti svěřili se zarážejícími událostmi, které museli trpět. Na Billa Peterse kupříkladu praskly rasově motivované urážky, které měl schytat Akim Aliu. Mike Babcock zas v zákulisí platil za abnormálně přísného člověka, jehož slovní i fyzické útoky hráčům dodnes narušují psychiku. Kauza si pochopitelně vybrala svou daň. Peters odešel do KHL, Babcock přijal neplacené místo dobrovolného konzultanta na univerzitě. Tam bude mladým hokejistům předávat své cenné zkušenosti, do elitních pater už se ale pravděpodobně nikdy nevrátí.

Zdroj: ESPN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *