21/11/2024

Mnozí očekávali, že po výrazném navýšení daně z nemovitých věcí, které proběhlo v letošním roce a které vyvolalo značné pozdvižení mezi plátci tohoto poplatku, se vše zase uloží na dlouhou dobu k ledu. Lidé budou platit navýšenou daň, ovšem vzhledem k tomu, že je stále poměrně nízká, si na to zkrátka zvyknou.

Už se to rozjíždí

Jenže se ukazuje, že daň z nemovitosti se stala velkým tématem. V první řadě stát v kombinaci s obcemi objevil, že si tady může přijít na velmi slušný příjem do děravého rozpočtu. S nemovitostí totiž nikdo neuteče, všechny jsou dobře evidované, a tak je výběr velmi jednoduchý. Stačí daň opět zvýšit a peníze se jen pohrnou. To přitom neplatí třeba u daně z příjmů, kdy čím je tato vyšší, tím více lidé hledají možnosti optimalizace a platí ve výsledku méně. To však u daně z nemovitosti nehrozí.

Společnost PAQresearch, která funguje jako studnice nápadů pro státní správu, teď navrhla kompletní změnu výpočtu daně z nemovitosti. Nově by měla být navázána na hodnotu nemovitosti, což je prý stále větším standardem ve světě. Jednoduše lidé s dražšími domy a byty by měly platit více. Dražší přitom mohou být kvůli své poloze, velikosti, standardu vybavení atd.

V evropském srovnání má Česko jeden z nejnižších podílů daňových příjmů ze zdanění nemovitostí, a to i po současném navýšení. Chudé domácnosti odvádějí na této dani mnohem vyšší podíl svých příjmů než ty bohatší,” píše ve své studii PAQresearch. “Dnes se výše daně počítá na základě systému složitých koeficientů a velikosti nemovitosti. Postup však jen velmi špatně zohledňuje reálnou hodnotu.

Tento postup podporuje také organizace OECD, což by mohlo být významným argumentem pro jeho zavedení. Předpokládalo by to ovšem nějaký způsob oceňování nemovitostí po celé České republice. Reálně by to pravděpodobně znamenalo vytvoření nového úřadu, který by se o to staral a kde by lidé mohli řešit například své námitky vůči odhadu jejich nemovitosti.

Nápady se to jenom hemží

Takový úřad by ovšem pořádně zatížil státní kasu, a aby se to celé vůbec vyplatilo, musel by být výběr daně z nemovitosti podstatně vyšší než dnes. Nejspíše by si nakonec připlatili úplně všichni.

Navíc by hrozilo, že by se v některé oblasti zhodnotily nemovitosti výrazným způsobem, což by potom na starousedlíky dopadlo tím, že by museli platit vysokou daň. “To nás mrzí paní Nováková, ale nemovitosti v téhle oblasti dost nabraly na hodnotě, takže by tu měli bydlet jen bohatí lidé,” komentoval to ironicky Ondřej Tesárek.

Čtěte také: To je průšvih. Čechům seberou jejich nemovitosti. V tichosti, takže se to dozví příliš pozdě

Na tomto poli se ale zjevně něco děje, jelikož v médiích probíhá přehlídka odborníků, kteří často unisono volají po navýšení daně z nemovitosti. Například expert na reality Libor Ostatek se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že dnes platí za svůj dům 3000 Kč, ale vůbec by mu nevadilo platit 30 000 Kč jako ve Francii. Naopak, prý by to ještě uvítal, jelikož by to trhu pomohlo.

Foto: Shutterstock

 

4 názory u článku “A je to tady. Kdo má dům nebo byt, ten má platit pořádnou pálku. Stát našel zlatý důl

  1. Jo jo to jsou ty investični byty mám jich 6. Zdanil bych ty co mají více jak 3 nemovitosti pořádnou daní. Nájemníci jsou potichu ti to zaplatí.

  2. Když chcou daň z nemovitostí která je moje a ne státní,tak chci i proplatit veškeré práce v dnešních cenách co jsem odpracoval na svém domě.Jinak bych do dnes čekal na být díky tomuto státu .Ale muže se stát je se lidí vzbouří už i tak toho mají dost a muže jim být jedno jestli umřou pod mostem ,hladem nebo podobně.

  3. Vem si příklad z dějin. Říká se tomu defenestrace.

  4. Jděte do háje s reklamou. Nepotřebuji
    Neustále zkáká do textu. Pokud něco potřebuji tak si to najdu ve vyhledávači. Ale obchodníci jsou tak necivilizovaní že musí pořád otravovat uživatele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *