03/12/2024

Letním měsícům definitivně odzvonilo a řidiči vyjíždějící do svých zaměstnání v časných ranních hodinách již mohou místy bojovat s tenkou vrstvou ledové krusty na předním skle. Ponuré počasí však přináší ještě mnohem více nepříjemností, než se na první pohled může zdát. Zvýšený výskyt v blízkosti pozemních komunikací hlásí například zvěř. Právě ta se stává jedním z nejčastějších původců dopravních nehod, jejichž škody sahají až k řádům desetitisíců korun. Víte, jak se v případě srážky se zvířetem zachovat?

Počty havárií způsobených zvěří neustále rostou

V loňském roce způsobila zvěř více než 12 tisíc dopravních nehod. Vyplývá to ze statistik zveřejněných dopravní policií. Ani letos se pokles čísel neočekává, doposud bylo nahlášeno před 8 tisíc nehod tohoto charakteru a to ty nejhorší měsíce máme teprve před sebou. Snížená viditelnost a ponuré počasí v kombinaci se zhoršeným stavem vozovky dokáže znepříjemnit život nejednomu účastníkovi silničního provozu.

Smutným faktem je, že srážce se zvěří v podstatě nelze nijak zabránit. Ani řidiči, kteří ctí předpisy a na nebezpečných úsecích sejmou nohu z plynu, nejsou stoprocentně chráněni. Právě proto je určitě dobré vědět, jak se v případě nehody zachovat.

Jak postupovat, když srazíte srnku?

Pokud dojde ke srážce se zvěří, je potřeba zachovat čistou hlavu a zaparkovat vozidlo u krajnice. Následně musíte samozřejmě zapnout výstražná světla a v předepsané vzdálenosti od automobilu postavit také výstražný trojúhelník. Těmito kroky chráníte zejména sami sebe, protože vinou zhoršené viditelnosti se dá člověk pohybující se mimo vůz snadno přehlédnout.

Když zkontrolujete vzniklé škody, uvědomíte o nehodě policii. Té podáte podrobné hlášení události včetně zmínky o zraněném či usmrceném zvířeti. Policie posléze kontaktuje myslivce, aby tvora odklidil, případně ušetřil umírání v bolestech. Za žádných okolností si neberte zvíře domů! Takový čin se dá chápat jako pytláctví a hrozí vám poměrně vysoká pokuta.

Škody na vozidle je pak potřeba detailně a ze všech možných úhlů nafotit pro pojišťovnu. Neuškodí ani pořízení snímku sraženého zvířete. Každý důkazní materiál se vám bude hodit, to nám věřte. V poslední fázi už jen zbývá kontaktovat pojišťovnu, u níž máte sjednané havarijní pojištění.

Zdroj: Policie ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *