Konec kariéry profesionálního sportovce ještě nutně neznamená definitivní rozloučení s kopanou jako takovou. Důkazem tohoto tvrzení budiž živoucí legendy českého fotbalu, které se svou přítomností momentálně snaží okořenit amatérské (lidově řečeno pralesní) soutěže. Kdo konkrétně napodobil Pavla Nedvěda, Davida Lafatu nebo Pavla Horvátha? Na to se zaměříme v následujících řádcích.
Martin Jiránek
Jednačtyřicetiletý fotbalový obránce a také několikanásobný reprezentant Martin Jiránek se pyšní vcelku obsáhlým životopisem. Kariéru profesionálního sportovce odstartoval tento odchovanec Radotína ve službách pražských Bohemians, které tehdy střídavě ztrácely a znovu obhajovaly prvoligovou účast. Následně se skrze úspěšné angažmá u libereckého Slovanu propracoval do zahraničí. V cizině strávil dohromady patnáct let, kdy kopal za italskou Regginu Calcio, ruský Spartak Moskva nebo také anglický Birmingham City. Po návratu do Čech ještě krátce posílil Příbram či pražskou Duklu, pak ale kopačky pověsil na hřebík. Bez fotbalu nicméně dlouho nevydržel, začátkem června tohoto roku si plácl s Červenými Janovicemi, které hrají třetí třídu.
Tomáš Řepka
Má za sebou nespočet reprezentačních startů a také poměrně velké množství zajímavých přestupních stanic. V dobách největší slávy hrál za italskou Fiorentinu nebo anglický West Ham United FC. Stal se klubovou legendou pražské Sparty, přestože profesionální kariéru odstartoval jako hráč konkurenčního Baníku Ostrava. Nyní šestačtyřicetiletý Tomáš Řepka byl navzdory nespornému talentu velkým potížistou. Pro ostrá slova nikdy nešel příliš daleko a jeho život lemuje řada ostře propíraných skandálů. Kvůli tomu poslednímu ostatně skončil za mřížemi plzeňské věznice. Před nástupem k výkonu trestu kopal za tým SK Hvozdnice v I.A třídě. Po svém propuštění navlékl stejnokroj Červených Janovic, kde se sešel s dalším vysloužilým reprezentantem Martinem Jiránkem.
Milan Baroš
Osmatřicetiletý Milan Baroš dosáhl během kariéry profesionálního fotbalisty mnoha skvělých úspěchů. Za zmínku stojí například cenné vítězství v Lize mistrů, dva mistrovské tituly francouzské nejvyšší soutěže nebo bronzová medaile z evropského šampionátu. Po stránce individuální vždycky platil za elitního kanonýra, který v očích soupeřů vzbuzoval respekt. Někdejší útočník Liverpoolu, Aston Villy, Lyonu, Antalyasporu, Mladé Boleslavi a hlavně milovaného Baníku Ostrava se začátkem tohoto léta oficiálně rozloučil, hned na to však přijal dres mateřských Vigantic. Zlínská I. A třída se díky jeho přítomnosti těší obrovské popularitě.
Martin Fenin
Časy, kdy se o českého útočníka Martina Fenina zajímaly elitní kluby jako Arsenal, Liverpool či Juventus, už dávno odnesl vítr. Odchovanec teplické fotbalové školy měl ke snovému životu skvěle našlápnuto, nápor velkých očekávání ale bohužel nezvládl, propadl depresím a domů se po letech vracel jako beznadějně vyhořelá hvězda. Kariéru se sice ještě pokoušel oživit na Slavii nebo v rodných Teplicích, všechno ale bylo marné. Poslední tři roky se jméno někdejšího reprezentanta skloňovalo především v souvislosti se závislostí na alkoholu, jíž údajně čelil. Naděje na další angažmá oživila až jeho evidentní snaha vzepřít se nepříznivému osudu. Ke konci uplynulého léta podepsal třiatřicetiletý Fenin na popud známého starosty smlouvu s pražským klubem FK Řeporyje, který kope I.A třídu.