Velký odpor bankovních domů i celé řady ekonomů nepomohl. Do finále totiž míří velmi kontroverzní zákon o tom, že banky budou muset státní úřady informovat o stavu účtů svých klientů. Ministerstvo práce a sociálních věcí se sice kritiku snaží zmírňovat tím, že vše bude přeci dobrovolné a nebude se zkoumat více, než je potřeba, ovšem lidé jsou pochopitelně zneklidněni.
Přichází velký průlom
Aktuálně projedná návrh zákona vláda, přičemž se očekává její souhlas. Do finálního znění se přitom nedostala kontroverzní část o tom, že banky budou muset sdělovat informace o konkrétních transakcích. Je ovšem otázkou, zda toto nepřibude ještě na základě vyhlášky. Dle aktuálního znění ale budou banky muset poskytnout informace o finančních zůstatcích na bankovních účtech, a to nejen jedné konkrétní osoby, ale i jejích rodinných příslušníků, případně lidí, kteří s ní obývají společnou domácnost.
“Peněžní ústavy jsou povinny sdělit orgánu státní sociální pomoci na jeho výzvu údaje o číslech účtů žadatele o dávku, příjemce dávky i členů jejich domácností nebo jejich jiných jedinečných identifikátorech, jakož i o jejich stavu,” konstatuje návrh zákona.
Kontrola účtů souvisí s připravovanou reformou sociálních dávek, které by se měly sloučit do jedné superdávky. Žadatelům, kteří pobírali nejrůznější příspěvky, se tak výplata změní do jedné sumy. Bude tak jasnější, kolik od státu dostávají.
Mnohem důležitější je však to, že se zpřísní kontrola nad tím, komu bude taková dávka vyplacena. Dnes totiž příspěvky od státu pobírají i lidé, kteří vlastní nějaké ty nemovitosti nebo mají značné úspory na bankovním účtu. A to pochopitelně není úplně správné a mělo by to skončit.
ČNB se to vůbec nelíbí
Ministerstvo argumentuje tím, že Úřad práce potřebuje pro kontrolu mít přístup ke stavu účtů žadatelů. Ti ke kontrole budou muset dát svolení, ovšem pokud by tak neučinili, tak žádné peníze logicky nedostanou. Dle odhadů se bude kontrola týkat přibližně jednoho milionu lidí v České republice.
To je poměrně vysoké číslo, což je dáno tím, že některé formy příspěvků čerpá stále větší počet lidí, ačkoliv se o tom příliš nemluví. Například počet žadatelů o příspěvek na bydlení neustále roste a ukazují už se případy, kdy ho dostávají lidé, kteří jsou ve skutečnosti movití a jen si takto zvyšují svůj životní standard na úkor státu.
Čtěte také: Banky přišly na způsob, jak oholit Čechy. Strhnou vám tisíce korun za nic
Z tohoto pohledu se tedy novinka jeví logicky. Ovšem je třeba tady vyvažovat zájem státu na kontrole domácností a jejich svobody a práva. Například České národní bance se takovýto postup ani trochu nezamlouvá a kritizuje například to, že se kontrola nebude týkat pouze žadatele o dávku, ale všech členů domácnosti. Obecně se potom nelíbí to, že je zde narušováno bankovní tajemství, přičemž když se tato možnost jednou otevře, může být časem poptávka po tom, aby ji využívaly třeba jiné úřady apod.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, PAQ Research
Je mi to osobně jedno,ale proč i lidé kolem ? Za chvíli nám polezou do soukromí všem ,to snad NEEE !!
S kontrolou nemám problém. Ať si stát posvítí. Jsou lidi, kteří skutečně i přes měsíční příjem 60-70 tisíc, mající dům s měsíčními náklady 23 tisíc, to jdou zkusit na úřad, zda by jim někdo nedal dávku na bydlení. A nechápou, že v 1 osobě obývat 2 podlažní dům 10+1, je opravdu trochu exces a luxus.
To by musel ministr práce, financí a vláda umět hospodařit. Každému je jasné, že pokud se zruší všechny pomocí, lidé se pořádně zaplatí, tak to nebude potřeba. A k tomu, že mne stát bude kontrolovat mé příjmy by se asi nedobře stavěl mezinárodní soudní dvůr. Je to zásah do osobního života….-)
A kdo bude kontrolovat naše vykutálený mocipány.
Co stát ještě bude kontrolovat a narizovat? Jestli má občan pravidelnou stolici? To už vážně moc! Lidi co s tím uděláme?
Já už tě vládě vůbec nerozumím a očividně ani sama vláda neví co dělá a říká. Na jednu stranu si máme šetřit na důchod a na druhou stranu člověk nesmí mít našetřené nic, jinak nedostane např. příspěvek na bydlení. Navíc je to opět a zas nedomyšlený zákon. Pokud bych měl nějaké našetřené peníze na účtu, tak je na nějakou dobu přepošlu někomu z rodiny (babička, dědeček, teta, strýc, bratranec, sestřenice, případně důvěryhodný přítel) a až poté si podám žádost o nějaký příspěvek. Kocourkov hadr.
Hlavně ať kontroluji vládní úředníky kde co ukradly!!!
Mam obavy, že ti největší vyčuránkové parazitující na státu se stejně vykroutí, stačí že to uloží třeba do zlata, nebo se holt někteří členové domácnosti nenahlásí
Ať si posvítit na žadatele který berou dávky a ne na lidí kteří nic nechtějí může některý debil na dávat na Komanče s lidmi jak je Fiala a spol, máme větší totalitu a lidský práva tady končí .Lidí by si měli stěžovat u soudu, každý máme právo na soukromí a jestli potřebují pro Ukrajinu tak mají velký platy.