Situace je skutečně závažná. Velké tuzemské banky jedna po druhé varují před stále sofistikovanějšími snahami organizovaných skupin, které směřují k tomu, aby vás jednoduše obraly o všechny peníze, jež máte uloženy na bankovních účtech. Bohužel se přitom zdá, že tyto pokusy slaví velké úspěchy a je velmi obtížné s tím něco dělat.
Jak se to může stát?
Tentokrát varovala dokonce Česká spořitelna, která čelí individualizovaným útokům na své klienty. Jde o největší tuzemskou banku, tudíž je pochopitelné, že se tyto živly zaměřují z velké části právě na ní. Dosud to zkoušely s fingovaným navoláváním, případně zasíláním zpráv, že si máte vyzvednout například přeplatek na dani z příjmu, případně příspěvek na bydlení. Teď je tu ale další úroveň, která může být bohužel skutečně nebezpečná.
Jak je totiž známo, dnes už drtivá většina klientů ovládá své bankovní účty prostřednictvím mobilního telefonu. Často ani nechodí do internetového bankovnictví a ostatně i banky udávají, že mobilní aplikace je tou nejbezpečnější metodou komunikace s bankou. Jenže jak se to vezme. Pokud používáte oficiální kanály, zcela jistě to platí.
Jak teď ale upozornila Česká spořitelna, na internetu, konkrétně potom v obchodě Google Play, se objevily imitace její mobilní aplikace George, což je mimořádně závažné. Tyto podvodné aplikace mají totiž za cíl to, abyste si je omylem nainstalovali do telefonu, aktivovali a “přihlásili” se ke svému účtu. Jen tak málo stačí k tomu, aby nad ním získali kontrolu.
Pořádná šlamastyka
Lidé si pochopitelně neuvědomí, že si stáhl špatnou aplikaci, jelikož ta vypadá úplně stejně jako ta oficiální. Je takřka nemožné ji na první pohled rozpoznat. Reálně se jejím prostřednictvím samozřejmě nikam nepřihlásíte. Ovšem sdělíte podvodníkům své přihlašovací údaje a navíc jim pravděpodobně i dáte další povolení k vašemu telefonu. Potom už pro ně není nikterak složité provést z vašich účtů transakce.
Bohužel, neexistuje stoprocentně spolehlivý a automatický způsob, jak se něčemu podobnému bránit. Snad jen to, že pokud si do telefonu instalujete takto choulostivé aplikace, je třeba si pečlivě ověřovat, zda pocházejí z oficiálního zdroje. To potom platí i při samotné práce s bankovnictvím. Vždy mějte na paměti, že můžete být zrovna obětí organizované skupiny. Nejde vůbec o nic výjimečného a tisícům lidí se to děje každý den.
Čtěte také: Komerční banka drsně tlačí na důchodce. Nutí je udělat nevýhodnou věc
Je třeba také upozornit, že pokud tímto způsobem přijdete o peníze, není prakticky žádný způsob, jak byste se k nim mohli dostat zpět. Banka vám nepomůže. Peníze rychle mizí na nedohledatelné účty v cizině a potom jsou prostředky vybrány v hotovosti z bankomatů.
Foto: Shutterstock