Česká republika je zcela jednoznačně zemí pivu zaslíbenou. Lidé tu tento tradiční nápoj doslova milují a dokonce i velká část turismu je postavena na tom, že je tu pivo mimořádně kvalitní a stále ještě poměrně levné, byť to se v posledních letech bohužel mění zásadně k horšímu.
Mělo to být kvalitní pivo
Třeba takový Pilsner Urquell coby nejznámější tuzemské pivo dnes i v obyčejných restauracích a hospodách stojí 60 Kč a více. Natožpak v lepších podnicích, kde už ho pořídíte za cenu kolem 100 Kč a ještě navíc za to dostanete dnes tak módní čtyři deci namísto půllitru.
Pravdou je také to, že Češi v poslední době objevují kouzlo minipivovarů a řemeslných piv. Tam už jim paradoxně nevadí připlatit si trochu více, jelikož takové pivo může stát klidně také stokorunu. Každý ale ví, že je rozdíl mezi menším provozem a velkou pivní produkcí, a to pochopitelně i v kvalitě použitých surovin.
Je ovšem potřeba, aby takové pivo mělo skutečně vysokou kvalitu a splňovalo to, co deklaruje. Ne vždy je to ten případ, jak upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ta u jednoho z velmi oblíbených pivních kousků objevila docela zásadní prohřešek. Jde o Harrachovské pivo Čerťák z Pivovaru Novosad.
Moc se to nepovedlo
“Pivo obsahovalo méně alkoholu, než bylo uvedeno na obalu,” uvedla SZPI ve svém hlášení. To pochopitelně zamrzí především pivaře, kteří od nápoje očekávají, že jim bude něco dávat. Když se tak neděje, musí toho vypít zákonitě více.
Pivo Čerťák se prodávalo netradičně v plastových PET láhvích o objemu 0,7 litru. Datum spotřeby bylo v případě kontrolovaného produktu stanoveno na 15. května 2024. Toto pivo se přitom chlubí tím, že obsahuje 5,6 % alkoholu, což je na daný druh nezvykle mnoho. Jak se ale ukazuje, je to pouze číslo na obalu. Ve skutečnosti byl obsah podstatně nižší, byť SZPI neuvedla o kolik. Pakliže by to ale bylo marginální číslo, zřejmě by celou záležitost nezveřejňovala.
Foto: Shutterstock