23/11/2024

To nám ještě chybělo. Do České republiky se bohužel ve velkém dostal nový invazivní druh rostliny, který poměrně rychle ničí pozemky, případně úrodu. Na první pohled totiž vypadá sympaticky a neškodně. Ve skutečnosti je ale pravý opak pravdou. Tato rostlina škodí opravdu závratným způsobem.

Hrozí nebezpečí

Jde o takzvanou klejichu hedvábnou, což je medonosná bylinka, která patří mezi okrasné, a tak si jí lidé na svých zahradách často mylně hýčkají. Když už potom zasáhnou a chtějí se jí zbavit, zjišťují, že to není vůbec jednoduché. “Jde o druh s dobrou regenerační schopností, který se dokáže v případě nevhodných mechanických zásahů (trhání, sečení, orání) exponenciálně vegetativně namnožit,” uvádí web chráněné krajinné oblasti Pálava, kde se tato rostlina velmi rychle šíří.

A co že vám může taková klejicha udělat? Aktuálně je problémem především pro pálavské vinaře, kterým roste ve vinohradech a negativně tak ovlivňuje úrodu. Velmi rychle také dokáže zarůstat stepi a další pozemky.

Bohužel má významný potenciál poškozovat biodiverzitu původních ekosystémů, což může způsobit nenahraditelné škody. Dále potom způsobuje ekonomické škody a v neposlední řadě je nebezpečná i pro lidské zdraví. Jak se ukazuje, stále více lidí ji má i na zahradách, aniž by to tušili a něco s tím dělali.

Šíří se velmi rychle

Jakmile však klejichu na zahradě zjistíte, měli byste jednat. Jde o invazivní rostlinu, a pokud se jí nezbavíte, můžete být pokutováni. Dobře na ní působí pětiprocentní postřik herbicidu na bázi glyfosfátu. Ten aplikujte na její listy bodovou metodou, a to nejprve v červnu než vykvete a potom v srpnu. “Zásahy je nezbytné trpělivě opakovat několik let až do odstranění celé populace invazního druhu,” radí odborníci z Pálavy.

Čtěte také: České obchody začaly prodávat hrozné máslo. Lidé ho kupují ve velkém, protože má skvělou cenu. Poznáte ho takhle

Do České republiky se klejicha dostala jako okrasný druh ze Severní Ameriky, ovšem málokdo počítal s tím, jakou paseku tady způsobí. V posledních letech se totiž začala šířit v teplejších oblastech Čech a Moravy, a je velmi obtížné ji vymýtit, jelikož z ochmýřených semen, kterých je mnoho a která se rychle šíří, dokáže vyklíčit klidně i po pěti letech.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *