23/11/2024

Manželský pár z Prahy toužil po úniku z rušného velkoměsta a snil o vlastním domě v klidném prostředí. Po dlouhém hledání našli vysněný pozemek u Prahy za několik milionů korun. Pozemek o rozloze 1200 m2 se zdál ideální – s krásným výhledem, dostatkem prostoru pro dům i zahradu a s potokem protékajícím okrajem.

Bohužel jejich radost se brzy proměnila v hořké zklamání. Po bližším prozkoumání a zaměření zjistili, že polovina pozemku, cca 500 m2, se nachází v prudkém svahu a je protkaná skalnatým podložím. Stavba domu na této části pozemku by byla technicky náročná a extrémně drahá. Navíc jim stavební úřad sdělil, že na svahu s takovým sklonem není možné stavět.

Ztráta investice a zničený sen

Manželé se tak ocitli v bezvýchodné situaci. Investovali všechny své úspory do pozemku, o kterém se ukázalo, že je z velké části nepoužitelný. Jejich sen o vlastním bydlení se rozplynul a museli se vyrovnat s nemalou finanční ztrátou.

Co dělat v podobné situaci?

Tento příběh bohužel není ojedinělý. Mnoho lidí se při koupi pozemku stane obětí podvodníků, kteří jim zatají důležité informace o jeho stavu a využití. Proto je důležité před podpisem kupní smlouvy provést důkladnou kontrolu pozemku a jeho okolí.

Na co se mimo jiné při koupi zaměřit?

  • Geodetické zaměření: Ověřte si skutečnou rozlohu a tvar pozemku.
  • Inženýrské sítě: Zjistěte, zda je pozemek napojen na inženýrské sítě (elektřina, plyn, voda, kanalizace) a zda je možné k nim připojit dům.
  • Stavební limity: Prověřte si u stavebního úřadu, zda je na pozemku možné stavět a jaké jsou stavební limity (např. maximální zastavěná plocha, výška stavby).
  • Břemena na pozemku: Ověřte si, zda na pozemku neváznou žádná věcná břemena (např. věcné břemeno cesty, břemeno inženýrské sítě).
  • Geologický průzkum: Pokud je pozemek v kopci, je vhodné provést geologický průzkum, abyste se ujistili, že je stabilní a vhodný pro stavbu.

Je možná reklamace?

V tomto specifickém případě, kdy manželský pár koupil pozemek u Prahy, zjistil, že polovina je nepoužitelná kvůli svahu a skalnatému podloží, existuje možnost reklamace. Zda je reklamace oprávněná a jaký nárok z ní vyplývá, závisí na splnění několika podmínek.

Důležité je, zda se jedná o skrytou vadu. Skrytá vada je vada, která v době převzetí věci nebyla patrná při běžné prohlídce a projevila se až později. V tomto případě by se muselo prokázat, že svažitý terén a skalnaté podloží na polovině pozemku patřily mezi skryté vady, o kterých prodávající v době prodeje nevěděl a ani o nich vědět nemohl. Reklamaci skryté vady je nutné uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu, nejpozději do pěti let od nabytí vlastnického práva k nemovitosti. V tomto případě by tedy manželský pár musel reklamaci uplatnit do 5 let od převzetí pozemku.

Není tedy vše ztracené, vhodným krokem je, aby se osoba v podobné situaci obrátila na advokátní kancelář a probrala své možnosti.

Závěr

Příběh manželského páru, kteří koupili pozemek u Prahy a zjistili, že polovina je nepoužitelná, slouží jako varování pro všechny, kteří se chystají investovat do nemovitostí. Důkladná kontrola pozemku a jeho okolí, znalost stavebních limitů a případná pomoc odborníků vám pomohou předejít zklamání a finančním ztrátám.

Foto: Shutterstock, zdroj: Advokatky, Pravniprostor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *