Tak se zdá, že období relativního klidu, kdy se ceny potravin v České republice po dvou letech prudkého zdražování ustálily a v některých případech začaly dokonce lehce klesat, je definitivně u konce. Netrvala příliš dlouho a jen se potvrzují obavy, že obchodní řetězce měly v úmyslu ceny navyšovat.
Začalo se zdražovat
Ostatně, deklarovaly to už v loňském roce s tím, že zdraží navzdory od ledna snížené DPH. To se ovšem nesetkalo s pochopením veřejnosti, a tak řetězce nakonec couvly. Výsledkem byly ostentativní cenovky, ve kterých vyčíslovaly nižší daň z přidané hodnoty doslova na halíř.
Odborníci poukazovali na to, že toto chováni indikuje odloženou snahu zdražovat. To teď potvrdila také data Českého statistického úřadu, který zveřejnil maloobchodní ceny za duben. A tam už je jednoznačně vidět, že se začíná opět citelně zdražovat.
Například máslo podražilo o 4 koruny na kilogram, vepřová pečeně potom zdražila dokonce o necelých šest korun na kilo a třeba takový eidam podražil o více než pět korun na stejnou měrnou jednotku.
Jistě, někdo může namítnout, že tak už to bývá, že v průběhu roku některé potraviny zdražují a jiné naopak zlevňují. V tomto případě je ale zcela jasně viditelné, že takřka všechny sledované produkty zdražily. Některé více, některé méně, ale je tu jasný trend.
Ceny opět vyletí
Cenový nárůst může být způsoben zvyšujícími se ceny u producentů, kdy typicky například úroda nebývá v posledních letech příliš dobrá. Sledujeme také neuvěřitelně rostoucí ceny kakaa, které trhá všechny myslitelné rekordy a dále roste na ceně.
Problém je ale v tom, že navzdory už tak vysokým cenám v obchodech nejsou obchodní řetězce absolutně ochotny nechat si sáhnout na marže, a jakékoliv zdražení tak v plné, ne-li ještě vyšší hodnotě, přenášejí na zákazníky.
Podle některých ekonomů jsme ostatně jen prožili inflační přestávku a další velké zdražování je na spadnutí. První náznaky tu ostatně už máme.
Foto: Shutterstock