S koncem letošního roku končí také mimořádné daňové odpisy hmotného majetku. Pokud tedy plánujete například koupi nového firemního vozu, měli byste si určitě pospíšit. Na zanesení hmotného majetku do účetnictví vám při zrychleném režimu zbývají už jen 3 měsíce. Hlavně autosalony tak očekávají velký nápor.
Firmy a zrychlení režim
Právě tento režim firmy hojně využívají pro řízení svých finančních toků. Hlavně pak v otázce zrychleného odpisu nových firemních aut. „Mimořádné odpisy tak využívá víc jak polovina všech firemních zákazníků,“ uvádí Martin Feller, obchodní ředitel společnosti Louda Auto. Ta je největším tuzemským prodejcem pro značky Hyundai a Škoda.
Při momentálním zadání auta do výroby však není jeho dodání do konce roku moc reálné. Dle Fellera sice došlo ke zkrácení dodacích lhůt, ty se však i tak stále pohybují v rozmezí 4-6 měsíců. U velkých dealerů tak dochází k navyšování skladových zásob, aby právě tuto poptávku dokázali nějak uspokojit. „U všech nejžádanějších fleetových modelů jsme navýšili zásoby o čtvrtinu.“
Proč jsou tak atraktivní?
Mimořádné odpisy dovolují poplatníkovi uplatnit pořizovací cenu vozu v nákladech firmy skrze odpisy už v horizontu 24 měsíců místo normálních 5 let. V krátké době po pořízení automobilu si tak mohou snížit daňový základ. Dle expertů je hlavní motivací pro využití mimořádných odpisů tzv. cash-flow efekt.
„Mimořádný daňový odpis znamená, že firma firemní auto odepíše během 24 kalendářních měsíců namísto běžných pěti let. Vlivem odpisů si také legálně snižuje svůj daňový základ a platí tedy menší daně,“ osvětluje situaci Filip Krejčí z daňové a účetní kanceláře CEG.
Rozložení a zkrácení
„Při odepisování po dobu pěti let je daňová úspora rozložená do celé této doby. Jestli ale může firma využít mimořádné odpisy, ušetří na daních v prvních dvou letech víc. Pro podnikatele to může být velkou motivací k tomu pořídit si vůz do konce roku 2023.“ To je podle Krejčího důvod, proč autosalony očekávají nápor právě v posledních dnech.
Konec režimu
Mimořádné odpisy ovšem k poslednímu prosinci 2023 končí. Jak upozorňuje Jana Dudková z poradenské kanceláře Rödl & Partner Tax: „Původně bylo mimořádné odpisy možné uplatnit jen u majetku zakoupeného v letech 2020 a 2021.“ Díky dalším okolnostem však byl tento mechanismus prodloužen ještě do konce letošního roku.
Důvodem byla „podpora investic poplatníků v době náročné ekonomické situace způsobené přetrvávajícími důsledky pandemie koronaviru SARS CoV-2, stejně jako novou mimořádnou události v podobě ruské agrese proti Ukrajině“ Obojí vyvolává „řadu sekundárních dopadů na podnikatelské i nepodnikatelské subjekty, hlavně výrazně navýšení cen pohonných hmot.“
Jen konkrétní skupina
Pro hmotný majetek pořízený mezi 1.1.2020-31.12.2023 tak lze uplatnit mimořádné odpisy, konkrétně během 12 měsíců u majetku spadajícího do 1. odpisové skupiny. U majetku ve 2. odpisové skupině pak činí lhůta 24 měsíců. Ostatní odpisové skupiny nejsou dotčeny.
Foto: Shutterstock, zdroje: Finmag, Business Info