29/09/2024

Bohužel, Chorvatsko už je klasickou turistickou destinací, kde je třeba počítat s jedním z průvodních jevů takové lokality. A tou jsou turistické pasti. Není přitom možné říct, že by se vyskytovaly jen v určitém segmentu podnikání, ale narazíte na ně napříč podnikatelskými aktivitami v této zemi.

Restaurace jsou drsné

Už i tady narazíte na zprofanované restaurace, které váš vyždímají, jakmile se usadíte. Základní chybou je to, že si před objednávkou nepročtete jídelní lístek. “Šli jsme do obyčejné restaurace se standardní nabídkou, která tu byla uvedena jen na tabuli, na kterou nás číšník při objednávce odkázal. Nečekali jsme žádnou boudu, a tak jsme si objednali čevapčiči, plejskavici a nějaké ty nápoje, i když u toho nebyly uvedeny ceny,” líčí pro server Epřehledně.cz pan Miloš Vávra ze Zlína. “Když jsme platili, šel jsem málem do kolen. Za čtyři běžná jídla, dvě piva a dvě limonády chtěli 130 euro.

Vždy je tedy nutné si zkontrolovat jídelní lístek včetně cen, abyste měli jasno v tom, co a za kolik si objednáváte. Pokud vám menu nebudou chtít poskytnout, jděte raději jinam. Do restaurací se bohužel dostal i další nešvar, který už řadu let funguje například v Itálii. Jde o automatické připočítávání dýška, respektive takzvaného poplatku za servis. Ten činí nejčastěji 10 %, někdy ale i 15 %.

Toto bohužel obvykle jen tak nezjistíte, byť by mělo být povinností restaurace to uvést právě v jídelním lístku, případně o tom informovat alespoň ústně. Při vysokých útratách nejde o malé přirážky. Hosté navíc obvykle udělají tu chybu, že se při placení na účet pořádně nepodívají a nezjistí, že už tam poplatek za obsluhu mají, takže dají dýško ještě jednou, a to už na tuto navýšenou cenu.

Zejména na promenádě si v Chorvatsku dejte pozor na to, co vám budou v restauracích a kavárnách účtovat. / Foto: Shutterstock

Problém s pohonnými hmotami

Na další komplikace se potom připravte i na čerpacích stanicích. Většina článků popisujících cestu do Chorvatska radí, abyste tankovali právě v této zemi, jelikož je tam cena pohonných hmot stále zastropovaná. Navíc zde stále ještě prodávají benzin E5, nikoliv E10, tedy s nižším obsahem biosložky než v České republice nebo v jiných zemích Evropy.

Pumpy zde ale fungují trochu jinak než u nás. Zatímco v tuzemsku je na prakticky všech stojanech k mání standardní Natural 95 a diesel, přičemž na vybraných jsou potom k dispozici i prémiová paliva, v Chorvatsku je tomu přesně naopak.

Čtěte také: Pláže v Chorvatsku zaplavily výkaly. To je průšvih, na tohle nikdo nepřijede, zoufají místní

Na benzince jsme prodělali, protože jsem si nevšiml, že u stojanu, kam jsem najel, je pouze prémiové palivo. To se navíc tváří vcelku obyčejně, ale stojí o 30 % více,” líčí pan Miloš další chorvatskou habaďuru. Cenový strop se totiž vztahuje pouze na základní, nikoliv prémiová paliva. Ta běžná však musíte na všech čerpačkách doslova hledat. Není výjimkou, že jsou jen u jednoho nebo dvou stojanů. Vždy si po zvednutí čerpací pistole ze stojanu ověřte cenu, zda souhlasí s nejnižší cenou na hlavní tabuli.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *