Nejsou to jen koncoví zákazníci, komu se nelíbí, jakým způsobem si na tuzemském trhu počínají velké obchodní řetězce typu Kauflandu, Lidlu nebo Albertu. Lidé se v posledních letech přesvědčili, že cenotvorba těchto společností je opravdu hodně zvláštní.
Obchody si diktují
Jak potom potvrzují zemědělci v České republice, v podstatě se odtrhla od reality. Zatímco na ně se tlačí, aby prodávali zboží za co nejmíň, v obchodech ho potom vidí s obrovskými přirážkami.
To přitom ani zdaleka není všechno, ba právě naopak. Jakmile si zemědělec nebo dodavatel místní potraviny řekne o to, že by rád dostal zaplaceno více, řetězec mu odvětí s tím, že na to může zapomenout, a pokud nedodá za požadovanou cenu, tak se zboží doveze o pár haléřů levněji odněkud ze zahraničí.
“Tato situace je neúnosná a už se chystá velká věc. Mluví se o tom, že tu vznikne velký obchodní řetězec, který se zaměří na zboží od tuzemských dodavatelů,” říká jeden z velkých zemědělců na Moravě, který si však nepřeje být jmenován, aby si to s někým nerozházel.
Zárodky by tu ostatně už byly. Jde například o obchody Regio Potraviny, kterých už je několik a které provozuje Farma Kublák z Fryčovic. Sotva byly založeny, už se v nich dveře ani netrhnou. “Ta kvalita je tady úplně jiná. Konečně mám zase pocit, že kupuji potraviny a ne umělou hmotu. Navíc ty ceny jsou fantastické,” říká paní Milena, kterou jsme zastihli při nákupu v této prodejně.
Už se to rozjelo
Nejde přitom jen o nějaký malý koloniál, jak už to tak bývá, když nějaká farma prodává své zboží. V tomto případě se odebírají produkty od mnoha zemědělců a dohromady tvoří ucelenou nabídku, která dokáže konkurovat jakémukoliv obchodnímu řetězci. V malé míře tu najdete dokonce i značkové produkty od českých dodavatelů, ale lidé kupují spíše ty opravdu farmářské.
Čtěte také: Slevy v obchodech už budou platit jen pro někoho. Češi už toho mají plné zuby
Zemědělci v České republice si podle všeho konečně uvědomují, že jsou to oni, kdo mají k dispozici výrobky a produkty, které zákazníci potřebují. Obchodní řetězce jsou tu pouze pro přeprodej, přičemž v poslední době se utrhly ze řetězu a chovají se tak, jakoby oni byli tím nejdůležitějším článkem celého koloběhu. Tak tomu ale není, což pravděpodobně již brzy zjistí.
Foto: Shutterstock