Dlouhou dobu platilo, že v České republice tahali za delší konec provazu zaměstnanci. Kolikrát to byly až kuriózní situace, kdy se firmy nemohly zbavit pracovníků, kteří se jim vůbec nehodili do krámu a museli je navzdory tomu platit.
Vede to k neefektivitě
To teď ale pravděpodobně skončí, jelikož je na spadnutí schválení kontroverzní výpovědi bez udání důvodu. Zaměstnavatelé nově už nebudou muset s výpovědí čekat na vážné porušení pracovních povinností nebo zrušení dané pracovní pozice, což jsou dnes prakticky jediné důvody, které lze uplatnit.
Aktuálně například nelze zaměstnance propustit za závažné prohřešky, které však zákoník práce takto nevidí. Tady jsou příklady, kdy se člověka z firmy jednoduše nezbavíte, přestože by to dávalo logiku.
- Když pracuje podprůměrně.
- Když bourá kolektiv.
- Když je příliš pomalý a nevýkonný.
- Když odmítá jakékoliv zlepšování své kvalifikace.
- Když má firma kvalitnější náhradu.
Ano, soukromý podnikatel dnes v žádném z těchto případů zaměstnance propustit nemůže. Firmy si na to pochopitelně stěžovaly, a teď se blýská na lepší časy.
Přichází změna
Stát přitom argumentuje tím, že pracovní trh je v České republice až příliš zkostnatělý a svázaný regulacemi, což je očividné. Málokdo si uvědomuje, že pokud se zaměstnanci nedají propustit, představuje to obrovskou bariéru pro mladé lidi, kteří nemají šanci získat atraktivní místo.
Stejně tak je případné propuštění zaměstnance příliš drahé nebo dokonce nemožné. V konečném důsledku potom společnosti pracují neefektivně a prodávají dražší zboží, než by musely, protože jsou jednoduše nuceny zaměstnávat více lidí, než by bylo potřeba.
Čtěte také: V Česku jde do tuhého. Vrací se povinná práce. Už se tomu nevyhne vůbec nikdo
Pakliže se skutečně schválí výpověď bez udání důvodu, bude to pro zaměstnance znamenat ztrátu jakýchkoliv jistot. Ti se budou muset nově pořádně snažit, aby si místo udrželi. Pakliže půjde o atraktivní práci, budou se na něj totiž tlačit další zájemci. A nebude nic jednoduššího než provést změnu.
Foto: Shutterstock