04/03/2024

Počátkem roku 2024 dojde k citelnému oslabení zaměstnaneckých benefitů, zaměstnavatelé je budou muset sledovat. Jejich osvobození do 2 000 Kč totiž z konsolidačního balíčku vlády zcela vypadlo. Vláda původně plánovala jejich zvýhodnění zrušit úplně, nakonec však zavede pro osvobození omezení.

Omezení a administrativa navíc

Zaměstnanci se mohou v práci dočkat limitů, pro zaměstnavatele to zase znamená administrativu navíc. Nepeněžní bonusy byly na straně zaměstnance od daně z příjmů osvobozeny bez ohledu na výši. Jen zájezdy byly omezeny částkou 20 000 Kč. Od ledna 2024 platí pro všechny nepeněžní bonusy úhrnný limit poloviny průměrné mzdy, tey částky 21 983 Kč.

To, co bude přesahovat

Přesahující benefity budou brány jako zdanitelný příjem s povinností odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Výdaje na nepeněžitá plnění osvobozená na straně zaměstnance od daně bude zaměstnavatel vylučovat z daňově uznatelných náklad. Výjimkou jsou výdaje na provoz vlastního předškolního zařízení, to lze uznat vždy.

Nová typologie

Vládní konsolidační balíček krom toho ještě zavádí nový typ osvobození příjmů zaměstnance. Bude se vztahovat na příjmy plynoucí z účasti na kulturních nebo sportovních akcí zaměstnavatele, které budou pořádány pro omezené počty účastníků. V praxi to znamená třeba teambuildingy nebo firemní večírky s programem.

Všechny podobné akce jsou posuzovány zvlášť, osvobození nebude mít limit. Z balíčku kompletně vypadlo osvobození nepeněžních plnění do 2 000 Kč poskytované z fondu sociálních a kulturních potřeb.

Foto: Shutterstock

Věc drobného občerstvení

Z litery nového zákona tudíž plyne, že drobné občerstvení poskytnuté zaměstnancům na pracovišti jako ovoce či chlebíčky nebude nově předmětem daně ze závislé činnosti. Pro zaměstnavatele jde tak o nedaňové náklady na reprezentaci. Zaměstnavatelé by se na novelu měli rychle připravit, protože začíná platit již zakrátko.

Na nich je pak vyhodnocení hodnoty nepeněžních benefitů a zda se jim vyplatí poskytování přes limit. Dá se očekávat, že zájem o vyšší rozsahy bude u zaměstnanců nižší.

Foto: Shutterstock, zdroje: Podnikatel, Kurzy

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
2 měsíců před

Tak budeme chodit na jídlo do poslanecké sněmovny, tankovat benzin a naftu v poslaneckých garážích, bydlet zadarmo v poslaneckých bytech a tak dále a tak dále

jose
2 měsíců před

pěkná zhovadilost, úleva z daní byla pobídkou zaměstnavatelů lidem přilepšovat, to padá takže bud hotovost nebo nic, patrně nic, různé poukázky i firmy které je spravují přijdou ze dne na den o kšefty

2
0
Would love your thoughts, please comment.x