08/09/2024

Kdo by se snad domníval, že letošním navýšením daně z nemovitosti to končí, byl by pravděpodobně na omylu. Bohužel se touto změnou pouze rozproudila debata. Namísto toho, aby odborníci stáli na straně běžných lidí a jakékoliv další navyšování této daně odmítli, překvapivě se staví na stranu druhou a mluví o tom, že by se pohled na tento poplatek měl úplně změnit.

Stát chce více peněz

I po letošním navýšení daně platí lidé v České republice za své nemovitosti stále relativně málo. Jde obvykle o nižší jednotky tisíc korun, což vzhledem k hodnotám nemovitostí snad ani nestojí za řeč. Jistě, každé navýšení je nepříjemné, ale toto se dalo vydržet.

Horší jsou však už nápady, které opakovaně hlásí například expert na nemovitosti Libor Ostatek. “Třeba ve Francii je daň asi desetkrát vyšší než u nás a tam bych se někam sunul,” řekl pro server Seznam Zprávy. Jako příklad potom uvedl svůj rodinný dům. Za něj prý platí 3200 Kč ročně, což mu přijde doslova směšné. Klidně by prý platil desetinásobek.

Zajímavé přitom je, že tato daň je ve Francii považována ještě za výhodnou a vztahuje se pouze na první nemovitost. Za další se potom platí už podstatně více, a to klidně i 1 % z hodnoty domu či bytu. Pakliže si vezmeme, že by byt stál třeba 10 000 000 Kč, což je v Praze už spíše standardem, byla by daň 100 000 Kč.

Nečekané důsledky

Podobně vysoká daň z nemovitosti je i v dalších zemích. Jedno procento z hodnoty domu je poměrně běžné. Na druhé straně však experti upozorňují na to, že by takové zdanění mohlo uvolnit trh s nemovitostmi. Movití lidé by je už tolik neskupovali, jelikož by se to přestalo vyplácet.

To by samozřejmě bylo pozitivní. Existuje ovšem i další pohled, a to je problematika zdanění majetku. Tady totiž nejde o nic jiného. Je přitom velmi nepříjemný pocit, že si v době hojnosti pořídíte dražší nemovitost, ovšem pak vám třeba zkrachuje podnikání nebo přijdete o lukrativní práci. S nízkou daní byste si takový dům třeba mohli udržet, ale pakliže byste za něj museli platit stovky tisíc korun ročně, zřejmě byste byli nuceni ho prodat.

To samé potom platí o důchodcích. Ti si třeba pořídí dům coby spoření na stáří, aby bydleli ve vlastním a nemuseli z důchodu platit nájem. Pak jim ale stát oznámí, že místo toho musí zaplatit tučnou daň z nemovitosti.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *