Když se v České republice mluví o mzdách, často slyšíme, jak průměrný výdělek stoupá. Ale jak to vypadá, když vezmeme v potaz inflaci?
Průměrná mzda versus reálná hodnota
Přestože hrubá průměrná mzda se v letošním druhém čtvrtletí zvýšila na 43 193 Kč a je tak o 7,7 % vyšší než v loňském roce, není vše tak růžové, jak se může zdát. Pokud se podíváme na vliv inflace, obraz se mění. Vysoká inflace ve výši 11,1 % znamená, že reálná mzda ve skutečnosti klesla o 3,1 %.
Polovina za mnou, polovina přede mnou
Medián, neboli hodnota uprostřed řady všech mezd, nám dává lepší obraz o tom, jak si vede „běžný“ český občan. A zde činí částka 36 816 Kč. Zajímavý je rozdíl mezi muži a ženami. U mužů medián činil 39 847 Kč, zatímco u žen to bylo 33 862 Kč.
Regionální rozdíly: Praha táhne průměr nahoru
Nejvyšší průměrnou mzdu najdeme, jak už to bývá zvykem, v Praze a to 52 833 Kč. Středočeský kraj a Jihomorava následují s mzdami 45 477 Kč a 41 912 Kč. Na opačném konci spektra je Karlovarský kraj s průměrnou mzdou 37 072 Kč.
Expertní pohled: Kdy se to zlomí?
Sedmnáct čtvrtletí, tak dlouho už kupní síla průměrného Čecha klesá. Podle Víta Hradila z Cyrrus je to “poněkud obtížně pochopitelná ekonomická anomálie”, když se nám ekonomika nesnížila a nezaměstnanost téměř neexistuje. Ale Pavel Sobíšek z UniCredit Bank dodává: „K tak dlouhému období ztráty kupní síly výdělků v historii Česka dosud nedošlo.“
Petr Dufek z Banky Creditas předpokládá, že reálné mzdy letos klesnou o další 2,5 %. Přesto Hradil věří, že se reálné mzdy začnou zvyšovat již příští rok, i když předkrizovou úroveň můžeme očekávat až v roce 2026.
Zatímco statistická čísla mohou být někdy zavádějící, důležité je dívat se na celkový obraz. I přes aktuální výzvy má Česká republika silné základy pro budoucí růst.
Foto: Shutterstock, zdroj: HN, Cyrrus, ekonom, czso