19/06/2024

Nadcházející změny na trhu s elektřinou a plynem v České republice zasáhnou mnoho domácností, které si v minulosti fixovaly ceny elektřiny a plynu na delší dobu, kdy ceny byly na svých historických maximech. Vláda stanovila cenové stropy na energie, které měly chránit spotřebitele před vysokými cenami, a tyto stropy měly platit alespoň do konce roku 2023. V průběhu času ale ceny energií na velkoobchodním trhu začaly klesat, což vytvořilo situaci, kde mnoho lidí mělo fixované ceny elektřiny a plynu nad aktuálními tržními hodnotami.

I když celkový počet lidí, které se tato situace týká, není znám, tak je zřejmé, že pro ně může přijít cenový šok po skončení platnosti cenových stropů. Vláda se proto snaží získat informace o plánech jednotlivých dodavatelů a jejich nabídkách pro zákazníky, kteří mají fixované ceny nad stropy.

Změna tarifu

Někteří velcí dodavatelé energií, jako ČEZ, E.ON a Innogy, reagovali na tuto situaci tím, že nabídli změnu tarifu před uplynutím fixace. Tyto nabídky nejsou vždy nejvýhodnější na trhu, ale přesto mohou být lepší než platit cenu nad cenovými stropy nebo penále za předčasné ukončení smlouvy. ČEZ, například, nabídl zákazníkům s fixovanými cenami možnost přechodu na novou tříletou fixaci s klesající cenou. Podobně to udělal i E.ON, který nabídl dvouletý fixovaný produkt s výrazným snížením cen elektřiny a plynu.

Foto: Shutterstock

Nový dodavatel nebo nová smlouva?

Pro zákazníky, kteří mají ceny zafixované pod cenovými stropy, není třeba spěchat, aby měnili dodavatele. Odborníci radí, že až na konci roku 2023 a v průběhu následujícího roku by mohly být dostupné výhodnější ceny. Nejlepším přístupem může být standardní smlouva na dobu neurčitou, která byla před energetickou krizí volbou většiny spotřebitelů.

Pokud se rozhodnete hledat nového dodavatele, mějte na paměti, že nejlevnější nabídka nemusí být vždy ta nejlepší. Měli byste vždy pečlivě zkontrolovat všechny složky ceny, včetně distribučních poplatků a daní. Dále se ujistěte, že rozumíte všem ustanovením ve smlouvě, a zkontrolujte legitimaci a registraci dodavatele.

Opatrnost na prvním místě

Celkově je situace na trhu s elektřinou a plynem v České republice dynamická, a proto je důležité být obezřetný a pružný při hledání nejlepší nabídky. Náležitě prozkoumejte všechny dostupné možnosti a pamatujte na to, že nemusíte spěchat s rozhodnutím, pokud máte fixované ceny pod cenovými stropy. Ceny energií se mohou i nadále měnit, a tak by se v budoucnu mohly objevit ještě výhodnější nabídky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Kurzy, CEZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *